Irak, Suriye'yi saldırganlıkla suçladı

Irak Başbakanı, Suriye ile Irak arasındaki krizin yeni birşey olmadığını belirterek, terör örgütlerinin etkinliklerinin arttığını söyledi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

BAĞDAT - Irak Başbakanı Nuri El Maliki, Suriye'yi saldırganlıkla suçladı.

Nuri El Maliki yaptığı açıklamada, geçen temmuz ayı sonunda Şam yakınlarında Irak'taki Baas partililerin ve aşırılık yanlısı Sünniler'in katıldığı bir toplantı düzenlendiğini, Suriye gizli servisinin de toplantıda hazır bulunduğunu ileri sürdü.

Maliki, "Amerikan güçleri Irak'tan çekilmeden önce, kimi ülkeler işgale direnme bahanesiyle Irak'a müdahale etmişlerdi. Şimdi Amerikan güçleri Irak'tan çekildi ve müdahaleler artık kabul edilemez. Bunun saldırganlık olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Irak'tan 2011 yılı sonuna dek çekilecek olan ABD güçleri, 30 Haziran'da kentlerden ve yerleşim bölgelerinden çekilmişti.

Irak Başbakanı, Suriye ile Irak arasındaki krizin yeni birşey olmadığını belirterek, terör örgütlerinin etkinliklerinin arttığını söyledi.

Suriye'yi 18 Ağustos'ta ziyaret ettiğini hatırlatan Maliki, bu ziyaret sırasında Suriyeli yetkililere Irak güvenlik güçlerinin, "30 Temmuz'da Şam yakınlarındaki Zabadani'de Baas partililer, aşırılık yanlısı Sünniler ve Suriye gizli servisinin katıldığı bir toplantı yapıldığına dair aldığı istihbaratı ilettiğini" kaydetti.

Maliki, "Irak adaletinin aradığı bu kişilere evsahipliği yapmakta neden ısrar ediliyor" dedi.

Maliki'nin Suriye ziyaretinden 1 gün sonra Bağdat'ta kamu binalarının hedef alındığı saldırılarda 95 kişi ölmüş, 600 kişi de yaralanmıştı.