10 °C

Irak'ta çatışma: 7 ölü

Irak'ta güvenlik güçleri ile terör örgütü IŞİD öncülüğündeki silahlı gruplar arasında çıkan çatışmalarda 7 kişinin öldüğü, 4 kişinin yaralandığı bildirildi

Irak'ta çatışma: 7 ölü

DİYALA - Irak'ta güvenlik güçleri ile terör örgütü Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) öncülüğündeki silahlı gruplar arasında çıkan çatışmalarda 7 kişinin öldüğü, 4 kişinin yaralandığı bildirildi.

Diyala Polis Teşkilatı Komutanı General Cemil eş-Şemri, yaptığı açıklamada, silahlı aşiret güçlerinin de destek verdiği güvenlik güçleri ile IŞİD öncülüğündeki silahlı gruplar arasında Diyala'ya bağlı El-Halis ilçesinin Deli Abbas semtinde çatışma çıktığını söyledi.

Çatışmada 7 IŞİD militanının öldüğünü, 4 askerin yaralandığını belirten Şemri, aşiret destekli polis güçlerinin, IŞİD'in daha önce ele geçirdiği Deli Abbas bölgesinde kontrolü sağladını ifade etti.

Bir süredir çatışmaların ve otorite boşluğunun yaşandığı ülkede, IŞİD'in başını çektiği silahlı gruplar, Musul, Tikrit, Bakuba ve Telafer kentlerinin yanı sıra Enbar'ın El-Kaim, Rave, Aneh, Ratbe ve Hadise ilçelerini ele geçirmiş, çatışmalar yüzünden yaklaşık 1 milyon sivil göç etmek zorunda kalmıştı.

Ülkenin çeşitli yerlerinde IŞİD ile güvenlik güçleri arasındaki çatışmalar sürerken, Irak ordusu, IŞİD'in başını çektiği silahlı grupların kontrolündeki bölgelere hava saldırıları düzenliyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.