12 °C

Irak'tan sert Türkiye tepkisi

Irak Dışişleri Bakanı İbrahim el Caferi, Türkiye’nin Irak topraklarında bulunmasının "rahatsızlıktan tahammül edilemez hale geldiğini" belirtti.

Irak'tan sert Türkiye tepkisi

Irak Dışişleri Bakanı Caferi Bağdat’ta; ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Stuart Jones, Fransa’nın Bağdat Büyükelçisi Mark Bartini ile İngiltere’nin Bağdat Büyükelçisi yardımcısı Belinda Lewis’i kabul etti.

Görüşmede Caferi dost ülkelerin Irak’a destek açısından daha güçlü rol almalarını istedi. Caferi Türkiye’nin Irak topraklarında bulunmasının "rahatsızlıktan tahammül edilemez hale geldiğini" söyledi.

Irak Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre; Caferi görüşmede ayrıca Irak’ın İngiltere ve Fransa ile ilişkileri görüşüldü.

Açıklamaya göre, Caferi Türkiye’nin Irak’taki varlığının egemenlik ihlali olduğunu belirterek, bunun komşuluk anlayışı ile bağdaşmadığını Türkiye’nin Irak’taki varlığının sona erdirilmesi için ABD, Fransa ve İngiltere’nin Irak üzerinde daha fazla rol almalarını istedi.

Caferi sorunun diplomatik yollardan çözülmesi için çaba gösterdiklerini ancak Türk tarafından olumlu yaklaşım görmediklerini belirtti. Caferi Türkiye’nin askerlerini derhal çekmesi gerektiğini söyledi.

Kaynak: DHA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap