11 °C

İran, 'nükleer enerji'ye ulaşmakta kararlı

Ahmedinejad, Suriye Cumhurbaşkanı ile görüşmesinde yaptığı açıklamada, "Barışçıl amaçlı ve yasal nükleer enerji haklarımızdan bir adım bile geri atmayacağız" dedi

İran, 'nükleer enerji'ye ulaşmakta kararlı

 

TAHRAN - İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, nükleer enerji faaliyetlerinin kararlılıkla sürdürüleceğini söyledi.

Ahmedinejad, İran'ı ziyaret etmekte olan Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad ile görüşmesinde yaptığı açıklamada, "Barışçıl amaçlı ve yasal nükleer enerji haklarımızdan bir adım bile geri atmayacağız" dedi.

Ahmedinejad, "Nükleer haklarımızı gözeten her türlü diyaloğa ve müzakereye hazırız" ifadesini kullandı.

Esad da konuşmasında, "İran'ın nükleer enerji elde etme hakkını desteklediklerini" söyledi. Konuk Cumhurbaşkanı, "Suriye, nükleer enerji faaliyetleriyle ilgili uluslararası yasalara büyük önem veriyor. Bu şartlarda İran'ın da diğer ülkeler gibi uranyum zenginleştirme ve nükleer santraller kurma hakkı var" ifadesini kullandı.

Ahmedinejad ve Esad, iki ülkenin bölgede barış ve istikrar için rolü ve işbirliği olduğunu söyledi. Liderler, Tahran-Şam ilişkilerini bozmaya yönelik girişimlerin sonuçsuz kalacağını kaydetti.

Görüşmelerde ikili, bölgesel ve uluslararası diğer konuların da değerlendirildiği belirtildi.

Esad'ın bugün ayrıca İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney tarafından kabul edilmesi bekleniyor.

Göreve geldiği 2000'den bu yana 6. kez İran'ı ziyaret eden Esad'ın, temaslarını tamamlayarak bugün ülkesine döneceği belirtildi.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap