8 °C

İran gaz üretimini artırıyor

İran Petrol Bakanı Bicen Zengene, Güney Pars havzasında on yeni gaz ve petrol rafinerisi kuracaklarını bildirdi

İran gaz üretimini artırıyor

TAHRAN -  İran Güney Pars havzasında on yeni rafineri kuracağını duyurdu. 

İran'ın Mehr Haber Ajansı'nda yer alan habere göre Zengene, yeni kurulacak tesislerin yoğuşmalı gazın sadece hammadde olarak ihracının durdurulmasına katkı sağlayacağını, bu sayede bu ürünün işlenmiş olarak ihracının yapılacağını ifade ederek, "Şu andaki en önemli projemiz batı Karun ve Katar ile ortak kullanılan Güney Pars havzalarındaki üretimi artırmaktır. Batı Karun'da üretimin artırılmasıyla İran 3 yıl içinde günlük 4.7 milyon varil ham petrol üretecek" diye konuştu. 

Zengene, İran Petrol Bakanlığı'nın hesaplamalarına işaret ederek, petrol alanlarının hızlı bir şekilde geliştirilmesiyle birlikte üretime 700 bin varil ham petrol daha eklenmesi halinde İran'ın 25 milyar dolar petrol geliri elde edeceğini dile getirdi. 

Güney Pars havzalarını geliştirme çerçevesinde gelecek eylül ayına kadar 5 eski havzayı üretime sokacaklarını söyleyen Zengene,  projeyi yüksek öncelikli olarak niteledi. 

Projenin 3 yıl içinde tamamlanmasını öngördüklerini söyleyen Zengene, "Toplam 17 havza İran'ın günlük gaz üretimini 400 milyon metreküp artıracak. İran, 2017 yılında İran ve Katar'ın ortak kullanım alanı olan Güney Pars bölgesindeki  günlük gaz üretiminde Katar'ı geride bırakacak" diye konuştu. 

Petrol ve doğalgaz kaynakları açısından dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olan İran, uygulanan uluslararası yaptırım ve ambargolar sebebiyle üretim ve ihracatta bir dizi engellerle karşı karşıya kalıyor. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.