8 °C

İran'dan Rus pilot hakkında çarpıcı iddia

İran'ın yarı resmi Fars haber ajansı, Rus pilotu Kasım Süleymani'nin komutasındaki birliklerin kurtardığını ileri sürdü.

İran'dan Rus pilot hakkında çarpıcı iddia

İran'ın yarı resmi haber ajansı Fars, Türk uçakları tarafından düşürülen Rus Su-24 uçağının sağ kalan pilotunun, geçenlerde çatışmada ağır yaralandığı iddia edilen İran Devrim Muhafızları Kudüs Tugayları Komutanı General Kasım Süleymani'nin komutasındaki bir grup tarafından kurtarıldığını öne sürdü. 

Ajansın iddiasına göre; üç Rus helikopterinin Rus pilotu kurtarmak üzere Türkmen savaşçıların bulunduğu bölgeye yaptığı sızma operasyonunun açılan ateş sonucu başarısızlıkla sonuçlanması üzerine, Beşar Esad güçlerinin yanında savaşan İranlı General Süleymani komutasındaki Hizbullah milisleri ve Suriyeli komandolardan oluşan bir müfreze ikinci bir operasyonla Rus pilotu kurtardı.

Türk özel kuvvet askerleri de bölgeye girdi  iddiası

Fars Haber Ajansı, pilotu sağ olarak kurtarmak için bir grup Türk özel kuvvet askerinin de bölgeye girdiğini, ancak Süleymani müfrezesinin Türklerden önce davrandığını iddia etti. 

Tümgeneral Kasım Süleymani'nin önceki gün Halep'teki çatışmada ağır yaralandıktan sonra öldüğü iddia edilmişti. Süleymani'nın Halep'in güneyindeki El İys bölgesinde düzenlenen bir çatışmada ağır yaralandığı biliniyordu.

Kaynak: DHA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.