9 °C

IŞİD Kerkük-Bağdat karayolunu ulaşıma kapattı

Terör örgütü Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Kerkük-Bağdat karayolunu ulaşıma kapattığı bildirildi

IŞİD Kerkük-Bağdat karayolunu ulaşıma kapattı

ANKARA - Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütünün Kerkük-Bağdat karayolunu ulaşıma kapattığı bildirildi.

Diplomatik kaynaklar, Musul'da alıkonulan Başkonsolosluk çalışanlarının IŞİD'in elinde bulunduğunu ve konuyla ilgili yeni bir gelişmenin olmadığını söyledi.

IŞİD'in Irak'ta ele geçirdiği yerlerle ilgili son zamanlarda değişiklik olmadığını aktaran kaynaklar, Musul, Telafer ve Enbar vilayetinin önemli bir bölümünün örgütün elinde bulunduğunu, Kerkük-Bağdat karayolunun ise ulaşıma kapatıldığını bildirdi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun dün Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani ile iftarda bir araya geldiğini anımsatan kaynaklar, görüşmelerde Türkiye'nin Irak'ın bütünlüğünün korunmasından yana tavrının ve terörizmle mücadeleye desteğinin yinelendiğini vurguladı.

Irak'ta yaşayan Kürtlerin ülkenin bütünlüğü içerisinde sahip olmaları gereken yerin öneminin de görüşmede ele alındığına değinen kaynaklar, yerlerinden edilen Türkmenlere IKBY'nin destek vermesinden dolayı teşekkür edildiğini de aktardı.

Öte yandan kaynaklar, Musul'da alıkonulan Başkonsolosluk mensuplarına ilişkin, IKBY'nin yardım önerisinde bulunduğunu, Türk tarafının da ihtiyaç duyulması halinde işbirliğine açık olduğunu söylediğini kaydetti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.