İsrail'de kritik doğalgaz kararı

İsrail'de Leviathan doğalgaz sahalarının geliştirilmesinin erteleme riski altında olduğu bildirildi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Amerikan Noble Energy İsrail'de Leviathan doğalgaz sahalarının geliştirilmesinin üst mahkeme tarafından kritik bir geliştirme planının engellenmesinin ardından ertelenme riskiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Mahkeme dün planın büyük çoğunluğunu onaylarken, Noble veİsrailli ortağı Delek Group için hayati öneme sahip ve İsrail hükümetini 10 yıl boyunca projeye bağlayan istikrar maddesini onaylamadı. Mahkeme her iki tarafa, hükümetin istikrar garantilerine dair bir alternatif plan sunmaları için bir yıla kadar süre verdi.

Mahkemenin kararını bugün yaptığı açıklamayla "hayal kırıcı" olarak tanımlayan Noble, ayrıca kararın şirketler tarafından 2019 sonu itibariyle gelişiminin tamamlanmasının planlandığı Leviathan'ın zamanlamasına bir risk oluşturduğunu belirtti.

Noble CEO'su David Stover, "Birkaç yıl boyunca büyük yatırımların yapılacağı bu ölçekte bir proje, İsrail'in istikrarlı bir yatırım ortamı sağlamasını gerektiriyor. Noble Energy sürekli olarak, istikrarın bu projenin geliştirilmesi için asgari bir şart olduğuna inandı ve bu pozisyonumuz değişmedi" dedi.