8 °C

İsrail'den Gazze'ye hava saldırısı: 10 ölü

İsrail savaş uçaklarının Gazze'ye düzenlediği saldırılarda 10 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi

İsrail'den Gazze'ye hava saldırısı: 10 ölü

GAZZE - Gazze'deki görevi fiili olarak devam eden eski Filistin hükümeti Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kidra tarafından yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in hava saldırısında sivil otomobilin vurulduğu kaydedildi.

Otomobilde bulunan 3 kişinin yaşamını yitirdiği bildirilen açıklamada, hayatını kaybedenlerin parçalanmış cesetlerinin Eş-Şifa Hastanesi'ne nakledildiği belirtildi.

El-Kidra, Gazze'nin güneyindeki Han Yunus kentinde "Kevari" ailesine ait bir eve düzenlenen hava saldırısında ise 7 kişinin öldüğünü, 25 kişinin yaralandığını açıkladı.

Kidra, bazı yaralıların durumunun ağır olduğunu belirtti.

"Ordu canlı kalkanları vurdu" iddiası

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, İsrail ordusu, saldırı düzenleyeceklerini belirterek söz konusu evin sahiplerinden evi boşaltmalarını istedi. İsrail'in talebini reddeden Filistinli siviller de evi korumak için çatıya çıkarak canlı kalkan olmayı amaçladı.

İsrail ordusunun sivillere rağmen evi bombaladığı kaydedildi.

Son saldırıyla İsrail'in iki gündür Gazze'ye düzenlediği operasyonlarda ölen Filistinlilerin sayısı 20'ye, yaralananların sayısı ise 98'e yükseldi.

Öte yandan İsrail ordusu sosyal paylaşım sitesi üzerinden yaptığı açıklamada, Gazze'de bugün 40 hedefe saldırı düzenlendiğini, vurulan hedefler arasında Gazze'nin güneyindeki Refah kentinde bulunan Hamaslı bir aktivistin evinin de yer aldığını duyurdu.

İsrail savaş uçakları, sabahın erken saatlerinden bu yana tarım arazileri, boş araziler ve yerleşim yerlerini vurmaya devam ediyor. 

Muhammed Şaban öldürüldü

İsrail'in Gazze'ye bugün düzenlediği hava saldırılarında hayatını kaybedenler arasında Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları komutanlarından Muhammed Şaban'ın da olduğu bildirildi.

İzzeddin el-Kassam Tugayları tarafından yapılan yazılı açıklamada, İsrail savaş uçaklarının Gazze'nin kuzeyine yönelik düzenlediği hava saldırısında Şaban'ın hedef alındığı belirtildi.

İsrail ordusu tarafından yapılan yazılı açıklamada da İzzeddin el-Kassam Tugayları Komando birliği Komutanı Şaban'ın özel aracının hedef alındığı ve Şaban'ı "öldürmeyi başardıkları" ifade edildi.

İsrail soruşturma başlattı

Öte yandan, İsrail ordu radyosundan yapılan açıklamada, İsrail ordusunun Gazze’nin güneyindeki Han Yunus kentinde yer alan bir eve düzenlenen ve 7 Filistinlinin hayatını kaybettiği, 25 kişinin yaralandığı hava saldırısıyla ilgili soruşturma başlattığı ifade edildi.

Açıklamada, İsrail ordusunun hava saldırısından önce ev sakinlerini arayarak evlerini boşaltmalarını istediği, ardından da uyarı ateş açıldığı kaydedildi.

Dışişleri'nden sert açıklama

Dışişleri Bakanlığı, "İsrail’i Gazze’ye yönelik toplu cezalandırma yöntemiyle sürdürdüğü saldırılarını derhal durdurmaya ve başta BM olmak üzere, uluslararası toplumu süratle devreye girerek, bu saldırıların durdurulmasına dönük gerekli uyarı ve telkinlerde bulunmaya çağırıyoruz" açıklamasında bulundu. 

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in Gazze’ye yönelik başlattığı askeri operasyonun Gazze’de yıllardır abluka altında zor şartlar altında yaşamını idame ettirmeye çalışan mazlum Gazze halkının acılarını daha da arttırmanın yanısıra, İsrail’e yönelik haklı infiale sebebiyet vereceği vurgulandı. 

Açıklamada Filistin topraklarında son dönemde tırmanan gerilimin yol açtığı mevcut son derece hassas ortamda, tüm tarafların geçmişteki acılardan ders alarak itidal ve sağduyuyla hareket etmelerinin, yeni bir şiddet sarmalının önlenebilmesi bakımından önem taşıdığı kaydedildi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.