22 °C

İsrail'i asla tanımayacağız

İsrail'i asla tanımayacağız

 

 
GAZZE - Hamas, 25. kuruluş yıldönümünü Gazze'de düzenlenen büyük bir törenle kutladı. Hamas'ın Siyasi Büro Şefi Meşal, İsrail'i asla tanımayacaklarını söyledi.
 
Gazze'nin sokak ve meydanları bayraklarla süslenirken kutlamalara katılmak isteyen on binlerce Filistinli Gazze'nin batısındaki El-Ketibe Meydanı'na akın etti.
 
Meydana Hamas tarafından üretilen ve İsrail'e yönelik saldırılarda kullanılan M75 tipi roketin büyük boyuttaki bir maketi yerleştirildi.
 
Platformun arkasına ise geçen ay İsrail'in Gazze'ye düzenlediği hava saldırısında hayatını kaybeden Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin Kassam Tugayları komutanı Ahmed Caberi'nin posterine yer verildi.
 
Kutlamalar sırasında farklı ülkelerden gelen Arap ses sanatçıları marşlar okurken, meydanları dolduran kalabalıklar da attıkları sloganlarla Hamas'a destek verdiler.
 
Meşal, Gazzelilere seslendi
 
Gazze'nin batısındaki 'Ketibe' meydanında toplanan ve sayıları yarım milyonu bulduğu belirtilen kalabalıklara hitaben bir konuşma yapan Hamas'ın Siyasi Büro Şefi Halid Meşal, Filistin topraklarındaki işgalin meşruiyetini, dolayısıyla İsrail'i asla tanımayacaklarını vurguladı. Meşal, Arap ülkelerine de Filistin direnişine silah ve mal yardımında bulunmaya çağırdı.
 
İsrail'e karşı yürüttükleri mücadeleyi, "Yahudi oldukları için değil, siyonist oldukları için savaşıyoruz" sözleriyle tanımlayan Meşal, topraklarına saldırana cevap verdiklerini kaydetti.
Meşal, Filistin topraklarının özgürleştirilmesinde kararlı olduklarını ve "bir karışından" dahi taviz vermeyeceklerini vurguladı.
 
İsrail'in çöküşü başlayacak
 
Kutlamalar kapsamında Hamas'ın Siyasi Büro Şefi Halid Meşal'den hemen önce söz alan Heniye, son saldırının "siyonizmin" çöküşünü hazırladığını belirterek, "Filistin ile Arap topraklarında yayılamayacaklar ve çöküşleri başlayacak" diye konuştu.
 
Siyonizm artık yayılamayacak
 
Gazze'deki Filistin Hükümeti Başbakanı İsmail Heniye, törende yaptığı konuşmada, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda yaşadığı hezimete işaret ederek, "Siyonizm, artık Arap topraklarında yayılamayacak" dedi.
 
Öte yandan Altı Gün Savaşı olarak bilinen 1967 Arap-İsrail savaşı sonrasında, ailesiyle beraber 11 yaşındayken Filistin'den çıkmak zorunda kalan Meşal, 45 yıl aradan sonra tekrar Filistin'e gelişini "yeniden doğumu" olarak niteledi.
 
Kutlamalara dünyanın farklı ülkelerinden gelen yaklaşık 2 bin 500 misafirin katıldığı belirtildi. 
 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap