13 °C

İsveç'te yeni hükümet kuruldu

Başbakan Fredrik Reinfledt, seçim sonuçlarına göre 4 partili yeni hükümetin azınlık hükümeti olacağını belirtti.

İsveç'te yeni hükümet kuruldu

STOCKHOLM - İsveç'te 19 Eylülde yapılan genel seçimlerin ardından 4 partili sağ blok, Muhafazakar Parti Genel Başkanı ve Başbakan Fredrik Reinfledt başkanlığında yeni koalisyon hükümetini kurdu.

İsveç Meclisi, bugün düzenlenen törenle yeni yasama yılına başladı.

Kral Carl XVI Gustaf'ın da katıldığı meclisteki törenden sonra, İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt kürsüye gelerek, bir önceki döneme ait hükümetin icraatlarını anlatan bir konuşma yaptı.

Reinfeldt, seçim sonuçlarına göre 4 partili yeni hükümetin azınlık hükümeti olacağını, ancak muhalefette yer alan Sosyal Demokrat Parti ve Çevre Partisi liderleriyle görüşerek sorunlara geniş tabanlı çözüm yolları arayacaklarını bildirdi.

Başbakan Reinfeldt, konuşmasının sonunda bakanların isimlerini açıkladı. Buna göre kabinede görev alan bakanlardan 7'si yeni isimlerden oluşurken, koalisyon ortağı diğer 3 partinin genel başkanı da bakan olarak hükümette yer aldı.

Dışişleri Bakanı Carl Bildt, Maliye Bakanı Anders Borg, Adalet Bakanı Beatrice Ask, Çevre Bakanı Andreas Carlgren önceki hükümetteki bakanlık görevlerine devam edecek.

11 bakan kadın

İsveç'te bugün kurulan yeni hükümette 11 kadın bakan olarak görev aldı.

24 bakandan oluşan yeni hükümette 11 kadın bakan olarak yer alırken, 349 milletvekili bulunan mecliste de 157 kadın milletvekili bulunuyor.

Kabinede görev alan bakanlardan 7'si yeni isimlerden oluşurken, koalisyon ortağı diğer 3 partinin genel başkanı da bakan olarak hükümette yer aldı.

 

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.