İtalya'da hava kirliliğine önlem

İtalya'nın Roma ve Milano şehirlerinde hava kirliliğine karşı bazı araçların trafiğe çıkmalarına sınırlandırma getirildi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İtalya'da son günlerde artan hava kirliliğine karşı Roma ve Milano gibi büyük kentlerde gelecek hafta iki gün boyunca trafiğe çıkışa sınırlandırma getirildiği bildirildi.

Yetkililer, yüksek basıncın etkisindeki İtalya'da uzun süre yağış olmaması sonucu şehirlerde hava kirliliğinin artması üzerine önlem aldı. 

Modanın başkenti olarak bilinen Milano, son yılların en kurak kış mevsimini geçiriyor. 40 gündür yağış almayan kentte hava kirliliği hissedilir derecede artınca kentte bazı araçlara 28-29 Aralık tarihlerinde 10.00 ile 16.00 saatleri arasında trafiğe çıkma yasağını getirdi. 

Belediye, yasağa karşı toplu taşıma kullanımını arttırmak için bugünden yılbaşına kadar geçerli olacak 20 avro ile sınırsız şekilde toplu taşıma imkanı sağlayacak "Green Pass" adlı uygulamayı hayata geçirdi. 

Milano'daki benzer bir karar da dün başkent Roma'da alındı. Roma Belediyesi Olağanüstü Komiseri Francesco Paolo Tronca, Milano'daki gibi yeşil bölge ilan edilen yerlere lpg, hibrid olmayan araçların girmemesine yönelik kararname çıkarttı. 

Kent yönetimi aynı zamanda, trafiğin sınırlandırılacağı 28 ve 29 Aralık günlerinde toplu taşımayı teşvik etmek için bütün gün metro, tramvay ve otobüslerden yararlanmaya yönelik 1,5 avroluk tek bir "eco bilet" uygulamasını başlatacak. 

Bu arada, Roma kent yönetiminin trafiğin tümden durdurulmasını da değerlendirdiği belirtildi.