16 °C

Kanada 10 bin Suriyeli sığınmacı alacak

Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanı Chris Alexander, 10 bin Suriyeli sığınmacıyı Kanada'ya alacaklarını açıkladı

Kanada 10 bin Suriyeli sığınmacı alacak

Kanada, 10 bin Suriyeli mülteciyi ülkeye kabul edeceğini açıkladı.

Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanı Chris Alexander Toronto'da düzenlediği basın toplantısında, Mülteci Yeniden Yerleştirme Programı kapsamında 10 bin Suriyeli sığınmacıyı Kanada'ya alacaklarını söyledi.

Esad rejimi ve DAEŞ terörü nedeniyle bölgede 10 milyondan fazla insanın evlerinden ve yerlerinden olduğunu ifade eden Bakan Alexander, "2016 yılı sonunda almayı planladığımız 10 bin mülteciye dair planı, 15 ay öne çektik. Güvenlik taramasından geçirilen 10 bin Suriyeli, işlemlerinin tamamlanmasını takiben, mümkün olan en kısa zamanda Kanada'ya yerleştirilecekler" dedi.

Sorunun aciliyeti nedeniyle işlemlerdeki bürokrasiyi azalttıklarını kaydeden Alexander, "Vize işlemlerinin daha hızlı yürümesi için ilave personel görevlendirildi" diye konuştu.

Bakan Alexander, kabul edecekleri mülteciler için BM mülteci konvansiyon belgesi talep etmeyeceklerini ancak güvenlik taramasının en üst seviyede gerekli olacağını vurguladı. Alexander, Kanada vatandaşlarından aile bireyleri için ya da sivil toplum kuruluşlarından mültecilere sponsor olmak isteyenlerin, açıklanan rakama dahil edilmeyeceğini sözlerine ekledi. 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap