6 °C

Kanada İran'a yaptırımları kaldırıyor

Bir önceki hükümetin İran'a yaptırım kararının sorumsuzca olduğunu belirten Kanada Dışişleri Bakanı Dion, yaptırımların kaldırılacağını açıkladı.

Kanada İran'a yaptırımları kaldırıyor

İran'ın nükleer silah anlaşmalarına uyması sonrası ülkeye uygulanan yaptırımlar birer birer kaldırılıyor. Kanada Dışişleri Bakanı Dion da, İran’a 4 yıldır uyguladıkları yaptırımların en kısa sürede kaldırılacağını söyledi. 

Kanada Dışişleri Bakanı Stephen Dion, parlamentodaki soru-cevap oturumunda, İran’ın nükleer programını durdurmak için sergilenen çabaların anlaşma ile sonuçlandığını hatırlattı. "Bu ülkeye yönelik bazı yaptırımları kaldırmaya başlayacağız" diyen Dion, Birleşmiş Milletler'in (BM), İran’a yaptırım uygulayan ülkelerden söz konusu anlaşmaya dayanarak bu yaptırımları kaldırmalarını istediğini anımsattı.  

Dion, "Kanada yaptırımları kaldıracak. Ancak İran, nükleer silahlara asla sahip olmamalıdır" diye konuştu. İran'ın insan hakları konusundaki karnesine dikkati çeken Dion, "İsrail de dahil olmak, müttefiklerimiz için dost olmayan bir rejime karşı güvensizlik seviyemizi koruyacağız. Bunu da dikkatli bir şekilde izleyeceğiz" ifadesini kullandı. 

'İdeolojik ve sorumsuzcaydı'

Kanada Dışişleri Bakanı Dion, yaptırımların kaldırılmasına ilişkin bir zamanlama ya da öncelik sıralaması vermedi. Kanada'nın 2012 yılında kapatılan Tahran Büyükelçiliğinin yeniden açılmasının da "yapılacak ilk iş olmadığını" dile getiren Dion, bir muhalefet milletvekilinin, Kanadalı Bombardier firmasının İran’a uçak satmasını eleştirmesi üzerine, "Boeing satıyor da Bombardier neden satmasın? Zaten önceki hükümetin aldığı karar da ideolojik ve sorumsuzcaydı" dedi.

Kanada, 2012 yılında İran’a bir dizi yaptırımlar uygulamaya koymuş ve Tahran'daki büyükelçiliğini de kapatmıştı.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.