31 °C

Kanada İslam'ı seçenleri araştıracak

Ülke İslam'ı seçenlerin, seçme nedenlerini araştıracak olan sosyoloğa bağışta bulundu

Kanada İslam'ı seçenleri araştıracak

Kanada Hükümeti, İslam'ı seçen Kanadalıların bunu neden yaptıklarını öğrenmek için, Avustralyalı sosyolog Scott Flower'ın başlattığı çalışmaya 170 bin dolar bağışladı

Papua Yeni Gine ve Avustralya'da İslam'ı seçen gençler üzerinde bilimsel bir çalışma başlatan Melbourne Üniversitesi sosyologlarından Profesör Scott Flower, çalışmasına Kanada'yı da dahil etti. Kanada Hükümeti, İslam'ı seçen Kanadalıların bunu neden yaptıklarını öğrenmek için, Avustralyalı sosyoloğun çalışmasına 170 bin dolar bağışladı. 

Kanada resmi yayın kuruluşu CBC'nin Ottawa Radyosu'nda konuşan Scott Flower, Kanada Kamu Güvenliği Bakanı Steven Blaney'in, çalışmasına Kanada'yı da eklemesi için 170 bin dolar bağışladığını açıkladı. Flower, bunun kendisi için sürpriz olduğunu belirterek, "bugüne kadar bu konuda bir araştırma yapılmadığını öğrendiğimde, çalışmamın ne büyük bir fırsat olacağını düşündüm" diye konuştu. 

İslam'ı seçen Kanadalılara ilişkin verileri toplamak için ülkedeki atmosferin hiç de uygun olmadığını söyleyen Scott Flower, son dönemde çıkarılan bazı yasaların bunda etkili olduğunu savundu. Müslüman topluluklar ve özellikle de İslam'ı seçenlerden sorularına cevap almada zorlanacağını düşündüğünü belirten Prof.Scott Flower, ülkede yaşanan gelişmelerin Müslümanları daha içe kapanık hale getirdiğini, bunun da işini zorlaştıracağını kaydetti. 

Kanada Kamu Güvenliği Bakanlığının destek verdiği çalışmanın sonuçları, iki senelik bir araştırmanın ardından Son Derece Nadir Bir Anlayışa Doğru: Normal Süreçten Aşırı Şiddete Din Değiştirme başlığı ile yayımlanacak. Bakanlığın bu çalışmaya, ülkeden son zamanlarda terör örgütü IŞİD'e olan katılımlar ve sonradan Müslüman olan bazı kişilerin gerçekleştirdiği saldırılar nedeniyle destek verdiği belirtiliyor. 

flower.jpg

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap