Kanada’daki kuş gribi salgını yayılıyor

Kanada’nın British Colombia eyaletinin Fraser Valley Bölgesinde iki çiftlikte başlayan kuş gribi, 7 çiftliğe daha sıçradı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

VANCOUVER - Kanada’nın British Colombia eyaletine bağlı Fraser Valley bölgesindeki iki çiftlikte başlayan kuş gribi vakası yayılmaya devam ediyor. Bölgede H5N2 virüsü ile enfekte olan çiftlik sayısı 9’a yükseldi.

British Colombia eyaletinin Fraser Valley bölgesinde biri hindi, diğeri tavuk yetiştirilen 2 çiftlikte bu ay başında başlayan salgın, bölgedeki diğer çiftlikleri de tehdit ediyor. Kanada Gıda Denetim Ajansı ekiplerince bölgede yürütülen denetleme çalışmaları sonucu, virüsün 7 çiftliğe daha sıçradığı açıklandı. Son 7 çiftliğin de karantinaya alındığını açıklayan ajans, şu ana kadar 181 bin tavuk ve hindinin itlaf edileceği duyurdu.

8 ülke alımı durdurdu

Öte yandan kuş gribi virüsü yüzünden on binlerce hayvan itlaf edilirken Hong Kong hükümetinin ardından 7 ülke daha Kanada’dan kümes hayvanı ve ürünlerinin ithalatını durdurma kararı aldı. Hong Kong’un yanısıra ABD, Meksika, Güney Afrika, Japonya, Tayvan ve Güney Kore de Kanada’dan yaptıkları hindi, tavuk ve ürünleri ile yumurta ithalatını, salgın ortadan kalkıncaya kadar durdurduklarını açıkladılar.

Sadece Hong Kong bu yıl başından Ekim ayı sonuna kadar Kanada’dan toplam 7 bin ton dondurulmuş tavuk ile 170 bin yumurta ithal etmişti. Kanada’dan ithalatı durduran 8 ülkeye ihraç edilen kümes hayvanı ürünlerinin tamamı Fraser Valley Bölgesi’ndeki çiftliklerden yapılıyordu.

Etiketler