10 °C

Kenya'da çatışma: 22 ölü

Kenya’nın sahil bölgesinde meydana gelen şiddet olaylarında, ilk belirlemelere göre 22 kişinin öldüğü bildirildi

Kenya'da çatışma: 22 ölü

NAİROBİ - Kenya İçişleri Bakanlığı sözcüsü Mwenda Njoka, yaptığı açıklamada, kendisine ulaşan bilgilere göre Tana Nehri bölgesindeki olaylarda ilk belirlemelere göre 22 kişinin öldüğünü söyledi.

Kesin ölü sayısını belirlemek amacıyla bölge idaresiyle temas halinde olduklarını belirten Njoka, olayların Tana Nehri bölgesindeki Garsen ve Hindi yerleşim merkezlerinde meydana geldiğini bildirdi.

Hindi, geçen ay Somali bağlantılı Eşşebab terör örgütü militanlarının 60 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırısının gerçekleştiği Lamu bölgesindeki Mpeketoni kasabasının yakınında yer alıyor.

Ölümlerin Eşşebab örgütüyle bağlantısı bulunmadığını belirten Njoka, “Aldığımız ilk bilgiler saldırıya teröristlerin karışmadığını gösteriyor. Bu yerel bir mesele” diye konuştu. Njoka, bölge halkının güvenliğinin sağlanması için bölgede sıkı koruma tedbirleri alındığını kaydetti.

Kenya Ulusal Afet Operasyonları Merkezi’nin haber paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından yapılan açıklamada da Garsen ve Hindi'de çatışmalar çıktığı doğrulandı ancak ölü ve yaralı sayısına ilişkin bilgi verilmedi.

Tana Nehri bölgesi eski milletvekili Godana Gaddae Dhadho ise, olayların yaşandığı bölgelerde evlerin de yakıldığını bildirdi.

Ölümlere yol açan saldırıların sorumluluğunun kime ait olduğunu belirlemenin zorluğuna dikkat çeken Dhadho, bunun Tana Nehri bölgesi halkı arasındaki bir iç mesele olabileceğini söyledi.

Olayın kendisinde "birilerinin bölgeyi karıştırmaya çalıştığı" izlenimi yarattığına işaret eden Dhadho, “Birileri etnik gerilim yaratmak istiyor. Burası eskiden beri birbirleriyle kanlı bıçaklı olan Orma ve Pokomo toplumlarının yaşadığı bir bölge” diye konuştu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.