Kerry Cumhuriyet Bayramı'nı kutladı

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Türk halkının 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

WASHINGTON - Kerry, yaptığı yazılı açıklamada, "ABD Başkanı Barack Obama ve ABD halkı adına, 29 Ekim’de cumhuriyetlerinin kuruluşunu kutlayan Türk halkını kutluyorum" ifadesini kullandı.

İki hükümet arasındaki ortaklığın, her iki halkın güvenliği ve refahı için çok önemli olduğunu kaydeden Kerry, 60 yılı aşkın süredir yakın NATO müttefikleri olarak, bölgede ve dünya genelinde mücadele ettikleri ciddi zorluklarda yan yana çalışmayı sürdürdüklerini belirtti.

Kerry, geçtiğimiz ay Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmeler yaptığını hatırlatarak, sık sık konuştuklarını, her zaman içten, anlaştıkları ve farklı düşündükleri alanlarda dahi birbirlerine saygılı olduklarını kaydetti.

Açıklamasında, "Birlikte ekonomik, ticari bağlar ve bölgesel tehditlerle mücadelenin de bulunduğu birçok konuda işbirliğimizi güçlendirdik" ifadesini yer veren Kerry, halklar arasındaki güçlü bağların hükümetler arasındaki dostluğu da desteklediğini vurguladı.

Kerry, ABD’nin enerjik bir Türk-Amerikan toplumuna ev sahipliği yaptığını ifade ederek, ABD üniversiteleri ve kolejlerinde Türk öğrencilerini ağırlamaktan gurur duyduklarını dile getirdi.

Kerry açıklamasını, "Bu kıvançlı vesileyle, Türkiye’ye ve Türk halkına en iyi dileklerimi sunuyorum" ifadesiyle bitirdi.

Bu konularda ilginizi çekebilir