4 °C

Kırım'da savaş alarmı

Rusya'nın Kırım'a 2 bin asker gönderdiği iddiası üzerine Ukrayna ordusu alarma geçti. Bu arada Ukrayna Savunma Bakanlığı Rusya'nın bölgeye 6 bin ek asker gönderdiğini bildirdi

Kırım'da savaş alarmı

KİEV - Kırım'da gerilim tırmanıyor. Rusya'nın Kırım'a 13 uçakla 2 bin asker gönderdi iddiasının ardından Ukrayna Savunma Bakanı, Rusya’nın bölgeye 6 bin ek asker gönderdiğini söyledi. Bu gelişmelerin ardından Ukrayna ordusu alarm durumuna geçti.

13 Rus uçağının Kırım'a iki bin askeri personel indirdiği öne sürülmüştü. Ukrayna Devlet Televizyonu ve sosyal medyada, Rus askeri helikopterlerine ait olduğu belirtilen görüntüler de yayınlandı.

Ukrayna'nın geçici devlet başkanı Aleksandr Turçinov, Moskova'yı, Kırım'ı ilhak etmek ve tarafları silahlı çatışmaya kışkırtmakla suçladı. Ukrayna Savunma Bakanı da, silahlı Rus grupların, Ukrayna güçlerine yönelik operasyon düzenleyeceğine dair istihbarat aldıklarını açıkladı.

Kırım Başbakanı'ndan ise Moskova'ya bölgedeki barışı sağlama çağrısı geldi. Sivastopol ve Simferopol Havaalanlarının da dünden bu yana arma ve rütbelerini söken Rus askerlerinin kontrolünde olduğu belirtiliyor.

Rus tankları Akmescit yolunda

Kırım Özerk Cumhuriyeti'nde Akmescit-Sivastopol yolunun yaklaşık 40. kilometresinde, Akmescit yönünde hareket eden 9 Rus tankı ve Rus askerlerini taşıyan 2 otobüs görüldü.

Tankların şu anda Akmescit yolu üzerinde beklediğini bildirildi. Yolun kontrolü ise Rusya yanlısı kamuflajlı, kimliği belirsiz kişiler tarafından sağlanıyor.

Kırım devlet televizyonu silahlı kişilerce işgal edildi

Öte yandan Kırım Merkez Radyo ve Televizyon Kurumu silahlı kişiler tarafından işgal edildi.

Parlamento binası, başbakanlık ve Simferepol Havaalanı'nın ardından akşam saatlerinde bu kez Kırım Merkez Radyo ve Televizyon Kurumu (KMRTK) silahlı ve askeri kamuflajlı kişiler tarafından işgal edildi.

KMRTK Müdür Yardımcısı İrina Sergeyevna, silahlı kişilerin binanın kontrolünü ele geçirdiğini ancak kendilerine bir zarar vermediğini belirtti.

Simferopol Havaalanı kapatıldı

Söz konusu işgallerin ardından Simferepol Havaalanı 24 saat sivil uçuşlara kapatıldı.

Ukrayna Sivil Havacılığı tarafından Türk Hava Yolları'na gönderilen notada, 18.30 itibarıyla Simferepol Havaalanı'nın sivil uçuşlara kapatıldığı bildirildi.

Simferepol Havaalanı THY Müdürü Serkan Fil, "Atatürk Havaalanı'nda yolcular uçağa binmişti ve kapılar kapanmak üzereydi. Tam bu anda bize ulaşan nota yazısında, havaalanının sivil uçuşlara kapatıldığını bildirdiler" dedi.

THY'nin Simferopol seferi iptal

Türk Hava Yolları'nın İstanbul-Simferopol seferi de havaalanının silahlı kişilerce işgal edildiği haberleri üzerine iptal edildi.

Atatürk Havalimanı'ndan saat 19.05'te yapılması gereken TK 461 sefer sayılı uçuş, 125 yolcunun uçağa binmesinin ardından Kırım hava sahasının uçuşlara kapatılması üzerine iptal oldu. Yolcular terminale geri getirildi.

Kırım hava sahasının kapanması nedeniyle THY'nin TK 461/462 ve bugünkü TK 463/464 İstanbul-Simferopol-İstanbul seferlerinin iptal edildiği bildirildi.

"Güvenlik güçlerinin emirlerine uyarım"

Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin Başbakanı Sergey Aksenov, Kırım'daki tüm güvenlik güçlerinin denetimini devraldığını bildirdi.

Rus İnterfaks haber ajansının bildirdiğine göre, bir bildiri yayımlayan Rusya yanlısı Aksenov, Kırım'daki silahlı güçlerin, polisin, ulusal güvenlik servisi ve sınır muhafızlarının sadece kendisinde emir alacaklarını duyurdu. Akesov, buna kabul etmeyen komutanlardan görevlerini bıraksını istedi.

Kırım yarımadasındaki Moskova yanlısı Rus Birliği Partisi Başkanı olan Aksenov, ayrıca Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den, “Otonom Kırım Cumhuriyeti topraklarında barış ve huzurun teminat altına alınmasına destek vermesini” istediğini belirtti.

Aksenov, Rusya yanlısı silahlı bir grubun işgal ettiği Kırım Parlamentosunca, çoğunluğu Rus milletvekillerinin katıldığı bir oturumda başbakan olarak atanmıştı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.