18 °C

Körfez ülkelerinden Mısır'a 12 milyar $ yardım

Suudi Arabistan, BAE ve Kuveyt, Mısır'a 4'er milyar dolar destek verme kararı aldıklarını açıkladı

Körfez ülkelerinden Mısır'a 12 milyar $ yardım

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Kuveyt, Mısır ekonomisine 4'er milyar dolar destek verme kararı aldıkları bildirildi.

Mısır'ın Şarm eş-Şeyh kentinde düzenlenen "Geleceğin Mısır'ı" başlıklı ekonomi kongresinde 3 Körfez ülkesinden Mısır'a 12 milyar dolarlık destek sözü geldi.  

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Mukrin bin Abdulaziz, kongrede yaptığı konuşmada, 4 milyar dolarlık maddi desteğin 1 milyar dolarının Mısır Merkez Bankası'na aktarılacağını, 3 milyar dolarının ise kalkınma projeleri için kullandırılacağını söyledi. Veliaht Prens Mukrin ayrıca Suudi Arabistan'daki çeşitli sektörlerdeki kuruluşlara, Mısır'da yatırım yapma çağrısında bulundu.

BAE Devlet Başkanı Yardımcısı ve Başbakanı Muhammed bin Raşid Al Maktum da BAE'nin Mısır'a 4 milyar dolar maddi destek vereceğini ifade etti.

Desteğin 2 milyar dolarının Mısır Merkez Bankası'na konulacağını, paranın geri kalanının ise daha sonra açıklanacak girişimlerle Mısır ekonomisinin canlandırılması için kullanılacağını belirten Maktum, ülkesinin 2 yıl içinde Mısır'a 14 milyar doların üstünde destek verdiğini kaydetti. Maktum son olarak, BAE'nin, her zaman Mısır'ın yanında durmaya devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Kuveyt Emiri Sabah el-Ahmed el-Cabir de Mısır ekonomisini desteklemek için kongrenin önemine vurgu yaparak, Mısır’daki çeşitli sektörlerde yatırım yapılması için ülkesinin 4 milyar dolar yönlendireceğini bildirdi. 

Yurt dışından sermaye çekebilmek için yatırımcıların haklarını garanti altına alacak yasaların çıkartılmasının gerektirdiğini belirten Cabir, ülkesinin Mısır’a yönelik desteğinin sınırsız olduğunu söyledi.

Kuveyt’in Mısır’a ilk yatırımı 1959’da yaptığını hatırlatan Cabir, Kuveyt’in bugün Mısır’da yatırım yapan en büyük ikinci Arap ülkesi olduğuna dikkat çekti.

Mısır Yatırım Bakanı Eşref Salman ise ülkesinin, kongrede değeri 15 ila 20 milyar dolar arasında değişen anlaşmalar imzalanması yönünde beklenti içinde olduğunu belirtti.

İçinde bulunduğu ekonomik darboğazdan çıkış yolları arayan Mısır yönetimi, bu kongreyle ülkeye uluslararası yatırımları çekmeyi planlıyor. Üç gün sürmesi beklenen kongreden, 35 milyar dolarlık gelir elde edilmesi bekleniyor.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap