Kredi notunu etkilemez

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Fransa seçim sonuçlarını değerlendirdi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME


PARİS - Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, François Hollande'un cumhurbaşkanı seçilmesinin, Fransa'nın "AAA" olan kredi notu üzerinde bir etkisi olmayacağını bildirdi. Kuruluştan yapılan açıklamada, pazar günü yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini Sosyalist Parti adayı Hollande'un kazanmasının, Fransa'nın kredi notu üzerinde bir etki oluşturmayacağı ve kredi notu üzerinde 2013 yılından önce bir karar beklenmediği vurgulandı.

Yeni cumhurbaşkanının, mali güvenilirliğini güçlendirmek, ülkenin orta vadeli büyüme potansiyelini teşvik etmek ve Euro Bölgesi'nde süregelen borç krizi gibi selefiyle benzer güçlüklerle karşı karşıya kalabileceğine dikkati çeken Fitch, büyük şokların olmaması durumunda 2013 yılından önce ülkenin "negatif" olan kredi not görünümü üzerinde herhangi bir değişiklik öngörülmediğinin altını çizdi.

Fitch, 16 Aralık 2011'de Fransa'nın "AAA" olan uzun vadeli kredi not görünümünü "durağan"dan "negatif"e çevirmiş, ülkenin kredi notunun iki yıl içinde düşürülmesi olasılığının yüzde 50 olduğunu belirtmişti. Kuruluş, ülkenin Euro Bölgesi'nde borç krizinden en fazla etkilenen ülkelerden biri olduğuna vurgu yapmıştı.
 

Etiketler