8 °C

Kremlin: Türkiye'ye yaptırım yok

Kremlin'den Rusya-Türkiye ilişkilerine yönelik yapılan son açıklamada; Türk ürünlerine ambargo uygulanmayacağı belirtildi. Açıklamada, "düşürülen savaş uçağı konusunda Ankara'dan makul bir cevap beklendiği" ifadesi de yer aldı.

Kremlin: Türkiye'ye yaptırım yok

Rusya Devlet Başkalığı Sözcüsü Dimitri Peskov, Türkiye'den ithal edilen ürünlere herhangi bir ambargo uygulamayı düşünmediklerini, yaşanan son gelişmelerle ilgili Türkiye'den açıklama beklediklerini belirtti. 

Rus resmi haber ajansı Ria-Novosti'de yer alan habere göre, Peskov, Türkiye'den ithal edilen ürünlere herhangi bir ambargo uygulamayı düşünmediklerini belirterek, "Ancak, Türkiye'den ithal edilen ürünlere daha sıkı denetim uygulayacağız" ifadelerini kullandı. 

Peskov, denetimlerin artırılmasının nedenlerine yönelik kendisine yöneltilen bir soru üzerine, "Bunun birçok farklı ve çeşitte nedenleri var" dedi. 

"Herhangi bir iptal kararı yok"

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Rusya'ya aralık ayında gerçekleştirmesi beklenen ziyaretinin iptal edilmediğini belirten Peskov, "Bu konuda kesin bir sonuca varılmadı. Fakat, herhangi bir iptal kararı şu aşamada bulunmuyor" şeklinde konuştu. 

Rusya'nın, Türkiye ile ikili ilişkilerine büyük önem verdiğinin altını çizen Peskov, "İki tarafın da çıkarına olan dostluğumuzun bizler için kıymetli olduğunu vurgulamam gerekir" dedi.  

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.