Kudüs'te kaçırılan Filistinli genç ölü bulundu

Kudüs'te Yahudi yerleşimciler tarafından sabah kaçırılan bir Filistinli genç ölü olarak bulundu

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

KUDÜS - İsrail emniyet sözcüsü yaptığı açıklamada " Bugün sabah saat 04.00'te polise bir Filistinli gencin kaybolduğu bildirildi. Olaydan bir saat sonra ise bir kişi olarak ölü bulundu. Kaçırılan kişi ve olay arasında bir bağ olup olmadığını araştırıyoruz. Öldürülen kişinin 16 yaşındaki Muhammed Ebu Kadir olduğu anlaşıldı. Gencin üzerinde adli tıp araştırması yapılıyor" diye konuştu.

Olayın  ardından Kudüs'te Safat bölgesine toplanan Filistinlilerle İsrail polisi arasında çatışma çıktı. Çatışmalar halen devam ediyor. Doğu Kudüs'e tramvay ve otobüs seferleri durduruldu. 

"Esir takası anlaşması" ile serbest bırakılan Avvad'ın evini yıktılar

Öte yandan, İsrail ordusu, "Esir takası anlaşması" kapsamında serbest bırakılan Ziyad Avvad'ın (45) Batı Şeria'nın El-Halil kenti yakınlarındaki İzna kasabasında bulunan evinde yaşayanları tahliye ettikten sonra, evi patlayıcı yerleştirerek yıktı.

Görgü tanıkları, İzna kasabasında evi kuşatan İsrail askerleriyle Filistinli gençler arasında çatışma çıktığını, İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu 1'i gerçek mermiyle, 2'si plastik mermiyle olmak üzere 3 kişinin yaralandığını belirtti.

Öte yandan, Batı Şeria'nın kuzeyindeki Cenin Mülteci Kampı'na giren İsrail askerleri ile Filistinliler arasında çıkan çatışmada 1 kişinin yaralandığı ifade edildi.

İsrail mahkemesi dün Avvad'ın evi hakkında yıkım kararı çıkarmıştı.

İsrail hapishanelerinde 13 yıl tutuklu kalan Avvad, "Esir takası anlaşması" ile serbest bırakılmış, oğlu İzzeddin'le beraber bir İsrail subayını öldürdüğü suçlamasıyla yeniden gözaltına alınmıştı.

İsrail yönetimi, Ekim 2011'de Hamas Hareketi ile "esir takası anlaşması" imzalamıştı. Mısır hükümetinin arabuluculuğunda yapılan anlaşmada, Hamas hareketinin elinde bulunan İsrail askeri Gilad Şalit karşılığında İsrail hapishanelerindeki bin 27 Filistinli serbest bırakılmıştı.

Filistin yönetiminden kınama

Filistin Devlet Başkanlığı Sözcüsü Nebil Ebu Redine, Kudüs'te sabah saatlerinde İsrailli Yahudi yerleşimciler tarafından kaçırılan 17 yaşındaki Muhammed Hüseyin Ebu Hudayr'in ölü bulunmasının ardından yaptığı yazılı açıklamada, olayı kınayarak suçluların bir an önce bulunmasını istedi.

Açıklamada, "Muhammed Hüseyin Ebu Hudayr adlı genç, sabah namazından 10 dakika önce kaçırıldı. Kaçıranların bindiği araç, Tel Aviv yönüne doğru hızla uzaklaştı, araç durdurulamadı" denildi.

Öte yandan İsrail’in Kudüs Belediye Başkanı Nir Barkat da Hudayr'in öldürülmesini kınadı. 

Barkat, yaptığı yazılı açıklamada, “Bu korkunç ve barbarca eylemi şiddetle kınıyorum. Bu bizim yolumuz değildir. Güvenlik güçlerinin suçluları adalet önüne çıkaracağından eminim. Herkesi sakin olmaya çağırıyorum” ifadelerini kullandı.

İsrail yönetimi, 12 Haziran'da Batı Şeria'daki Gush Etzion yerleşim biriminde kaybolan üç Yahudi yerleşimci gencin kaçırıldığını iddia etmiş, bundan Filistin yönetimini sorumlu tutmuştu. Bu kişilerin bulunması için İsrail Parlamentosu, orduya operasyon yapma dahil geniş yetkiler vermişti.

Ordu birlikleri de o tarihten bu yana Batı Şeria'da baskınlar düzenleyip, aralarında Filistin Meclis Başkanı Aziz Duveyk, milletvekilleri, eski bakanlar ve Hamas üyelerinin de bulunduğu 580'in üzerinde kişiyi gözaltına almış, Gazze'de onlarca noktaya hava saldırıları düzenlemişti. 

Filistin hükümeti, üç Yahudi yerleşimci gencin kaçırıldığı 12 Haziran'dan bu yana düzenlenen operasyon ve saldırılarda 13 Filistinlinin hayatını kaybettiğini, çok sayıda kişinin yaralandığını açıklamıştı.

Bu konularda ilginizi çekebilir