Küller Avrupa'nın üzerine çöktü

Britanya hava sahasının büyük bölümüyle Avrupa'nın kuzey ve orta kesimlerinde birçok bölge uçuşa kapandı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

LONDRA - İzlanda'daki Eyfyallayöküll buzulundaki yanardağın püskürttüğü kül bulutu nedeniyle dün Avrupa genelindeki her 3 uçuştan 2'si iptal edilirken, kül bulutları nedeniyle hava koşullarının giderek kötüleşebileceğinden ve uçuşların daha da kısıtlanmasından endişe ediliyor.

Hava yolu şirketleri, iptal edilen uçuşlar nedeniyle yüzbinlerce yolcuya kiralık araç, tren bileti ve otel odası bulunması sorunuyla karşı karşıya kalırken, havacılık endüstrisinin sadece bir günlük zararının 200 milyon doları aşabileceği belirtiliyor.

Avrupa hava trafik ajansı Eurocontrol Başkan yardımcısı Brian Flynn, Britanya hava sahasının büyük bölümüyle Avrupa'nın kuzey ve orta kesimlerinde birçok bölgenin uçuşa kapalı olduğunu kaydetti.

Kuzey Avrupa'da uçuşların tümden durduğunu "gökyüzü tamamen boş" ifadesiyle anlatan Flynn, bugünün uçuşlar açısından daha da kötü olabileceğinden endişe edildiğini söyledi. Cuma günü içinde kıta genelindeki 28 bin uçuştan 16 bininin iptal edildiğini belirten Flynn, bunun da bir önceki gün yapılan iptallerin iki katı olduğunu vurguladı.

Uçuşa kapatılan hava sahaları

İngiltere, İrlanda, Fransa, Danimarka, Norveç, İsveç, Finlandiya ve Belçika hava sahasını dün uçuşlara kapattı. İtalya'da Milana ve Venedik dahil olmak üzere kuzey kesimindeki havaalanları ile Almanya'da da tüm uluslararası havaalanları kapatıldı.

İsveç ve Norveç'ten daha sonra yapılan açıklamada, hava sahalarının uçuşa uygun olduğu, ancak güvenlik nedeniyle havaalanlarını kapalı tutmayı sürdürecekleri bildirildi.

Fransa, hava alanlarının bugün öğle saatlerine kadar kapalı kalacağını, Belçika ise uçuş kısıtlamalarını bugün sabah saatlerine kadar sürdüreceğini bildirdi.

İsviçre, Slovakya, Hırvatistan ve Macaristan hava sahalarını kapatan ülkeler arasında yer alırken, Polonya Krakow dışındaki havaalanlarını bugün de kapalı tutmayı sürdüreceğini açıkladı.

Kül bulutları Orta Avrupa'yı da etkisi altına aldı

Eyfyallayöküll buzulundaki yanardağın çarşamba günü, bir ay içinde ikinci kez faaliyete geçerek kül püskürtmeye başlamasıyla oluşan kül bulutları Britanya, İrlanda ve İskandinavya ülkelerinin yanı sıra Orta Avrupa'yı da etkisi altına aldı.

Bazı bölgelerde hava türbülansı oluşması, gökyüzünü kaplayan küller nedeniyle gündüzün bir anda adeta geceye dönmesi gibi olağandışı olaylar görülürken, birçok bölgede solunum rahatsızlıklarına yol açacağı endişesiyle halkın evlerinden çıkmaması, dışarıda bulunurken de tozdan korunmak için maske ve koruyucu gözlük kullanılması gibi uyarılarda bulunuldu.

Bazı Avrupa kentlerine adeta kaos havası hakim olurken, Amsterdam'da ek tren seferleri kondu, Eurostar şirketinin Londra-Paris-Brüksel, Thalys şirketinin Fransa-Belçika-Almanya seferlerini tam dolu olarak yaptığı, önceden ayrılmış biletlerin bile satıldığı belirtildi.

Britanya'dan Fransa'ya feribot seferleri için biletlerin telaşlı kalabalıklar tarafından rezerv edildiği, Londra'daki taksi şirketlerine Paris, Milano, Amsterdam ve Zurih'e gitmek yönünde isteklerde bulunulduğu da gelen haberler arasında.

Kül bulutları turistik seyahatlerin yanı sıra iş seyahatleri ve diplomatik ziyaretleri de önemli ölçüde olumsuz etkiledi. Almanya Başbakanı Angela Merkel ABD'den ülkesine dönerken Portekiz'e inmek durumunda kalırken, New York'dan Madrid'e gelecek olan Norveç Başbakanı Jens Stoltenberg'in ertelenen yolculuğu nasıl tamamlayacağı henüz bilinmiyor.

Kül bulutları, Afganistan'da yaralanan ve tedavi için ülkelerine dönmekte olan Alman askerlerini taşıyan uçağın rota değiştirerek İstanbul'a inmesi, ABD'nin İngiltere ve Almanya'daki üslerini geçici olarak kapatması gibi gelişmelere de yol açtı.

İzlanda'da da ise sıcak küllerin volkan çevresindeki buz kütlelerini eritmesi nedeniyle iri buz parçaları akıntıyla sürükleniyor, ülkenin en büyük otoyol şebekesinde yer yer "ışıltılı" sel suları akıyor.

Yerden yaklaşık 6 ila 9 kilometre yukarda oluşan kül bulutları ABD'nin doğu sahilleri ile Avrupa arasındaki uçak seferlerini bloke etmiş durumda. Bulutların önemli bölümü ise saatte yaklaşık 40 kilometre hızla Avusturya ve kuzey Fransa ile Rusya'nın doğu ve orta kesimlerine ilerliyor.

Sunexpress bazı seferlerin iptal etti

Sunexpress'ten yapılan yazılı açıklamada, İzlanda'daki yanardağ patlaması nedeniyle Avrupa'daki hava trafiğinde sınırlamalar meydana geldiği ve diğer havayolları gibi Sunexpress'in de durumdan etkilendiği belirtildi.

Açıklamada, yaşanan olağanüstü durum nedeniyle iptal edilen seferler şöyle sıralandı:

"Bugün; Antalya-Amsterdam-Antalya, Antalya-Munich-Antalya, Antalya-Frankfurt-Antalya, Antalya-Berlin (TXL)-Antalya, Antalya-Hamburg-Antalya, Antalya-Düsseldorf- Antalya, Antalya-Berlin (SXF)-Antalya, Antalya-Hannover-Antalya, Antalya-Dortmund-Antalya, İstanbul SAW-Munster-İstanbul SAW, İstanbul SAW-Düsseldorf-İstanbul SAW, İstanbul SAW-Frankfurt-İstanbul SAW, İzmir-Berlin (SXF)-İzmir, İzmir-Düsseldorf-İzmir, İzmir-Frankfurt-İzmir.

16 Nisan-17 Nisan (Gece uçuşları); İstanbul SAW-Berlin (SXF)-İstanbul SAW, İstanbul SAW-Hannover-İstanbul SAW, İstanbul SAW-Munster-İstanbul SAW, İzmir-Berlin (SXF)-İzmir, İzmir-Hannover-İzmir, İzmir-Cologne/Bonn-İzmir.

Yarın; Antalya-Stockholm-Antalya, Antalya-Amsterdam-Antalya, Antalya-Nuremberg-Antalya, Antalya-Hannover-Antalya, Antalya-Hamburg-Antalya, İzmir-Zurich-İzmir, İstanbul SAW-Stuttgart-İstanbul SAW."

Açıklamada, uçuşları iptal edilen yolcuların havalimanlarına gitmemeleri ve uçuşlarla ilgili bilgi almak için çağrı merkezlerini aramaları istendi.

Ayrıca, Avrupa'da çok sayıda sefer iptali olduğundan, yolcuların gün boyu ya da daha uzun sürebilecek rötarlara karşı hazırlıklı olmaları gerektiği kaydedildi.

Sunexpress'in, durumu yakından takip ederek gelişmelere göre hareket ettiği ve iptal edilen seferlerin yolcularının rezervasyonlarının bir başka Sunexpress uçuşuna ücretsiz olarak alındığı ya da isteklerine bağlı olarak bilet ücretinin iade edildiği aktarıldı.

Biletlerini tur operatörlerinden alan yolcuların ise doğrudan tur operatörleriyle iletişime geçmesi gerektiği ifade edilen açıklamada, ücretsiz rezervasyon değişikliği uçuş tarihlerinin 16-19 Nisan arasında olduğu ve bunun uçuşları iptal edilmemiş yolcular için de geçerli sayıldığı bildirildi.

Atatürk Havalimanı'ndan yapılan seferler iptal

İzlanda'daki yanardağ patlaması nedeniyle kül bulutlarının yayılması sonucu İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan kuzey ve orta Avrupa ülkelerine yapılan uçak seferindeki iptaller 3. gün de artarak devam ediyor.

Alınan bilgiye göre, Atatürk Havalimanı'ndan Avrupa ülkelerine yapılması planlanan uçuş iptallerine yenileri eklendi. Avrupa'da hava sahası kapalı olan İngiltere, İrlanda, Norveç, İzlanda, İskoçya, Finlandiya, İsveç, Letonya, Danimarka, Hollanda, Belçika, Polonya, Almanya ve Fransa gibi ülkelere, bugün hava sahaları kısmen kapatılan İtalya, İsviçre, Slovenya, Moldova, Çek Cumhuriyeti de eklendi.

Atatürk Havalimanı'ndan Londra, Frankfurt, Varşova, Birmingham, Göteburg, Kopenhag, Helsinki, Paris, Berlin, Stockholm, Hamburg, Düsseldorf, Amsterdam, Stuttgart, Brüksel, Münih, Riga, Nürnberg, Oslo, Köln, Manchester, Hannover, Varşova ve Viyana'ya yapılacak sefer iptallerine, bugün Zürih, Milano, Cenevre, Prag, Kişinev, Lyon ve Lubyana da dahil oldu.

Havalimanında yaşanan yolcu yoğunluğu ve kuyrukları bugün de devam ederken, yolcular battaniyelere sarınarak banklarda ve boş ofis odalarında dinleniyor. Bu arada, havalimanında yiyecek ve içecek hizmeti sunan BTA Catering şirketi de yolculara sabah kahvaltılık ikramında bulundu.

 

 

Bu konularda ilginizi çekebilir