6 °C

May'in istifası isteniyor

İngiltere Başbakanı May'i istifaya çağıran imza kampanyasına 600 binden fazla kişi destek verirken, İşçi Partisi lideri Corbyn, "Theresa May'in ve bu hükümetin herhangi bir güvenilirliği olduğunu düşünmüyorum" dedi.

May'in istifası isteniyor
Kuracağı azınlık hükümetine Kuzey İrlanda'nın aşırı sağcı Demokratik Birlik Partisinin (DUP) desteğini isteyen İngiltere Başbakanı Theresa May'e karşı başlatılan imza kampanyasına şimdiye kadar yarım milyondan fazla kişi destek verdi.


DUP'un dün azınlık hükümetine destek vereceğinin duyurulmasını takiben 'Change.org' internet sitesinde başlatılan imza kampanyasına şimdiye kadar 676 bin 83 kişi imza attı.

'Theresa May istifa etmeli' adlı kampanyanın sayfasında, May'in DUP ile yapacağı anlaşma, 'iktidarda kalmak için umutsuz, iğrenç bir girişim' olarak tanımlandı.

Bu arada 'YouGov' adlı araştırma şirketinin İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden Times'ın pazar sayısı için düzenlediği ankete göre, katılımcıların yüzde 48'i May'in başbakanlık görevinden ayrılmasını istedi.

Birleşik Krallık genelinde perşembe günü yapılan erken genel seçimin ardından 9-10 Haziran tarihlerinde bin 720 kişiyle düzenlenen anketin sonuçlarına göre, katılımcıların yüzde 38'i ise May'in görevini sürdürmesi gerektiği yönünde görüş bildirdi.

İşçi Partisinin iktidara gelme ihtimali

Öte yandan seçimde en fazla ikinci oy alan İşçi Partisinin lideri Jeremy Corbyn de bugün Mirror gazetesine verdiği mülakatta, 'Halen başbakan olabilirim' ifadesini kullandı.

Seçimde partisinin oyunu yüzde 10 artırarak, milletvekili sayısını 232'den 262'ye çıkaran Corbyn, 'Theresa May'in ve bu hükümetin herhangi bir güvenilirliği olduğunu düşünmüyorum.' dedi.

Ayrıca Corbyn liderliğindeki İşçi Partisi de kendi programını ve bütçesini parlamentoya sunacağını açıkladı. Hükümet programının güven oyu alamaması durumunda bunun oylanması ve iktidar partisi içinden destek bulması halinde bir İşçi Partisi azınlık hükümeti gündeme gelebilir.

Siyasi yorumcular, bunu zayıf bir ihtimal olarak görse de, Theresa May'in liderliğindeki Muhafazakar Parti içinde bazı milletvekillerinin May'in programına güvensizlik oyu verebileceği iddia ediliyor.

DUP'tan 'destek ve güven' anlaşması

Muhafazakar Parti lideri May ile DUP lideri Arlene Foster, azınlık hükümeti kurma çalışmaları kapsamında salı günü başkent Londra'da bir araya gelecek. Partilerin yetkililerinin de dün Kuzey İrlanda'nın başkenti Belfast'ta görüşmesinin ardından, DUP'un May hükümetini 'destek ve güven' anlaşmasıyla destekleyeceği duyurulmuştu.

Söz konusu 'destek ve güven' anlaşması, DUP'un parlamentoda Kraliçe'nin okuyacağı hükümet programının oylandığı oturumda ya programa destek vereceği ya da çekimser kalacağı anlamına geliyor. DUP, hükümetin parlamentoya getireceği diğer düzenlemelere de evet oyu vererek veya çekimser kalarak destek olacak. Bunun karşılığında da DUP hükümetten, kendi parti programında yer alan bazı politikaları hayata geçirmekte destek isteyecek.

Theresa May, 18 Nisan'da sürpriz şekilde erken seçim kararı alırken gerekçesini 19 Haziran'da başlayacak Brexit müzakerelerine parlamentodaki gücünü artırarak girmek olarak açıklamıştı. Ancak seçimde May'in lideri olduğu Muhafazakar Partinin milletvekili sayısı 330'dan 318'e düştü. May, hükümet kurmak için gerekli 326 milletvekilini, Kuzey İrlanda'nın aşırı sağcı DUP'un dışarıdan desteğiyle sağlamaya çalışacağını belirtmişti.

Ancak May'in DUP ile yapacağı anlaşma, partinin kadın ve LGBT hakları gibi konulardaki muhafazakar görüşleri sebebiyle daha şimdiden birçok Muhafazakar Partili vekil olmak üzere ülkedeki bazı kesimlerin tepkisini çekiyor.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.