8 °C

MB'nin sürpriz faiz indirimi Macaristan'ı karıştırdı

Viktor Orban, Macaristan Merkez Bankası'nın yüzde 11,5'luk faiz oranının acil olarak yüzde 6'ya indirmesini sert bir dille istedi

MB'nin sürpriz faiz indirimi Macaristan'ı karıştırdı

 

 

BUDAPEŞTE - Türkiye Merkez Bankası'nın dün sürpriz bir şekilde gecelik borçlanma faiz oranını indirmesi, Macaristan'da ortalığı karıştırdı.

Macaristan'daki tüm medya, Türkiye'deki sürpriz faiz indirimini flaş haber olarak verirken, ülkedeki anamuhalefet partisi olan Genç Demokratlar Partisi (Fidesz) Başkanı eski Başbakan Viktor Orban, Macaristan Merkez Bankası'nın yüzde 11,5'luk yıllık faiz oranının çok acil olarak yüzde 6'ya indirmesini sert bir dille istedi.

Türkiye'deki faiz oranının düşürülmesiyle birlikte, Macar politikacılar da kendi merkez bankalarından faiz indirimi yapmasını beklediklerini, tüm dünya faiz indirimine giderken Macaristan Merkez Bankası'nın ekim ayında yüzde 3'lük faiz artırımına gitmesine anlam verilemediği görüşünde birleşti.

Macaristan Başbakanı Ferenc Gyurcsany ise durgunluğun asıl şimdi yaşayacağını, krizin 1 ya da 1,5 yıl sürebileceğini açıkladı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.