Milano'da Ukrayna Zirvesi başladı

Milano'da düzenlenen Ukrayna Zirvesi'ne Putin ile Poroşenko bir araya geldi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

MİLANO  - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, 10. ASEM Zirvesi için geldikleri Milano'da bir araya geldi. 

İtalyan Başbakanı Matteo Renzi'nin ev sahipliğinde Milano Valiliği'nde yapılan toplantı, yerel saatle 08.00'de başladı. 

Başbakan Renzi, valiliğin avlusunda konuklarını karşıladı.  

Toplantıya ayrıca, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, İngiltere Başbakanı David Cameron, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy katılıyor.  

Ukrayna'daki gelişmelerin ele alınacağı mini zirvenin ardından ev sahibi İtalya Başbakanı Renzi'nin toplantıya ilişkin açıklama yapması bekleniyor. 

Dün akşam Poroşenko ile baş başa görüşen İtalya Başbakanı Renzi, bugün de Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir araya gelecek. 

Öte yandan, Putin, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano ile bugünkü zirve öncesi ayrı ayrı görüştü. 

Putin-Merkel görüşmesinde ikilinin, Ukrayna'nın doğusunda ateşkes öngören Minsk anlaşmasının üzerinde durdukları ve enerji dosyasını ele aldıkları belirtildi. 

Rus lider, yakın arkadaşı eski İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'yi de Milano yakınlarındaki konutunda dün ziyaret etmişti. 

Bu konularda ilginizi çekebilir