10 °C

NATO ve Rusya'nın 'Ukrayna' çıkmazı

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "Ukrayna bağlamında NATO ve Rusya'nın ciddi görüş ayrılığı var" dedi.

NATO ve Rusya'nın 'Ukrayna' çıkmazı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO-Rusya Konseyi'nin başkanlığını yürüttüğü toplantının ardından basın açıklaması yaptı.

Stoltenberg, NATO-Rusya Konseyi'nde Ukrayna, Afganistan ve şeffaflık konularını görüştüklerini söyledi.

NATO ve Rusya arasında diyalog kurmanın zaman zaman zor olabileceğini kaydeden Stoltenberg, gerginliklerin arttığı dönemelerde iletişim kanallarını açık tutmanın önemine vurgu yaptı.

Stoltenberg, toplantıda Ukrayna, Afganistan ve şeffaflık bağlamında risk azaltma konularını "açık ve yararlı" şekilde ele aldıklarını belirtti.

"Ukrayna konusunda ciddi görüş ayrılığı var"

Stoltenberg, "Ukrayna bağlamında NATO ve Rusya'nın ciddi görüş ayrılığı var. Kırım konusu ve doğu Ukrayna'daki çatışma anlaşma sağlanamayan konular arasında. Çatışma bölgesinde hala ağır silahlar bulunuyor." dedi.

Stoltenberg ayrıca, Minsk Anlaşması'nın çatışmanın çözülmesi için en iyi seçenek olduğunu ancak tam uygulanması ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı tarafından denetlenmesi gerektiğini dile getirdi.

"İstikrarlı Afganistan bölgenin güvenliği için hayati önemde"

NATO-Rusya Konseyi toplantısında Afganistan'daki güvenlik konusunu da ele aldıklarını anlatan Stoltenberg, ülkede durumun hala sorunlu olduğunu ifade etti.

Stoltenberg, NATO ve Rusya'nın Afganistan'daki Ulusal Birlik hükümetini destekleme bağlamında ortak çıkarlarının bulunduğunu belirterek, "İstikrarlı bir Afganistan bölgenin güvenliği için hayati öneme sahip." diye konuştu. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.