7 °C

New York borsası sert düştü

New York borsası, düşen petrol fiyatlarının etkisiyle günü sert düşüşle tamamladı.

New York borsası sert düştü

New York borsasında endeksler, ham petrol fiyatlarının yeniden düşüşe geçmesiyle ciddi değer kaybetti.

Kapanışta, Dow Jones Sanayi Endeksi 208,29 puan (yüzde 1,29) azalışla 15.885,22 puana, Standard & Poor's 500 Endeksi 29,83 puan (yüzde 1,56) kayıpla 1.877,07 puana indi. Nasdaq Teknoloji Endeksi de 72,69 puan (yüzde 1,58) değer kaybederek 4.518,49 puana geriledi.

Endekslerin yönü üzerinde geçen hafta toparlanarak varil başına 32 dolara kadar yükselen ham petrol fiyatlarının yeniden 30 doların altına düşmesi belirleyici oldu. Fiyatlardaki düşüşle gerileyen enerji hisselerine sırasıyla yüzde 16 ve yüzde 12 değer kaybeden Chesapeake Energy ve Devon Energy öncülük etti.

Piyasadaki arz fazlası nedeniyle iki yıldır düşüş eğiliminde olan petrol fiyatlarının son dönemde daha dalgalı bir seyir izlemesinde, İran’a uygulanan ekonomik yaptırımların kaldırılmasının yanı sıra küresel büyümeye dair endişelerin de önemli rol oynadığı belirtiliyor.

Analistler, yatırımcıların bu hafta ABD Merkez Bankası’nın (Fed) çarşamba günü açıklanacak toplantı kararlarına odaklanacağını ifade ediyor. Fed’in bu ayki toplantısında faiz artışına gitmesi beklenmezken, karar metninde kullanılacak dilin geleceğe dair ipuçları verebileceği öngörülüyor. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.