10 °C

Nijer'de darbe girişimi bastırıldı

Nijer'de başarısız darbe girişiminin ardından çok sayıda askeri yetkili tutuklandı

Nijer'de darbe girişimi bastırıldı

Batı Afrika ülkelerinden Nijer'in Devlet Başkanı Mahamadou Issoufou, ülkenin hafta sonu başarısız bir darbe girişimine sahne olduğunu ve sorumluların tutuklandığını açıkladı. Tutuklanan arasında eski genelkurmay başkanı da bulunuyor.

Issoufou, düzenlediği basın toplantısında cumartesi gecesi düzenlenen darbe girişimiyle ilgili soruşturmanın devam ettiğini ve yeni tutuklamaların olabileceğini belirtti. 

Tutuklananlar arasında eski genelkurmay başkanıyla üst rütbeli subaylar olduğuna, bir askeri yetkilinin de firar ettiğine dikkati çeken Devlet Başkanı Issoufou, girişimin başarılı olması durumunda ortaya çıkacak siyasal boşluğun ülkeyi aşırı grupların hedefi haline getirebileceği uyarısında bulundu. Issoufou, komşu ülke Mali'de yaşananları örnek gösterdi.  

Uzun yıllar diktatörlükle yönetilen Nijer, 1993-2011 yılları arasında üç kez askeri darbeye sahne olmuştu. Ülkede 2011 yılında yapılan seçimlerde askeri yönetimden sivil yönetime geçilmişti. 

Kişi başına 100 dolar düşüyor

Dünyanın en yoksul ülkelerinden biri olan Nijer, 13 milyon nüfusa sahip. Dünyanın üçüncü en büyük uranyum üreticisi olan Nijer'in başlıca ihracat kaynağını da uranyum oluşturuyor. Kişi başına düşen ortalama gelirin 100 dolar olduğu ülkede nüfusun büyük bir kısmı, yoksulluk sınırının altında hayatını sürdürmeye çalışıyor. Çoğu çocuk 3,5 milyon Nijerli, açlıkla boğuşuyor. Yaklaşık 40 bin kişiye sadece bir doktor düşen ülke, çocuk ölüm oranında dünyada birinci sırada yer alıyor. 

Nijerya'nın kuzeyinde faaliyet gösteren Boko Haram örgütünün saldırılarına maruz kalan ülkelerden biri olan Nijer'de genel seçimin 2016'nın şubat ayında yapılması planlanıyor.  

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.