19 °C

Nijerya'da kaçırılan öğrencilerin yerleri belli

Nijerya'da yetkililer, yaklaşık 4 ay önce Boko Haram örgütünce kaçırılan kız öğrencilerin yerlerinin bilindiği ancak hayati tehlikeleri nedeniyle kurtarılmaları için uygun zamanının beklendiğini açıkladı

Nijerya'da kaçırılan öğrencilerin yerleri belli

ABUJA - Başkent Abuja'daki güvenlik toplantısının ardından gazetecilere açıklamada bulunan Nijerya Gizli Polis Teşkilatı Başkanı Ita Ekpenyong, nerede bulundukları bilinen kızların hayatlarını tehlikeye atmak istemediklerini belirtti.

Kızların kurtarılmasıyla ilgili çalışmaların uygun zamanın beklenmesi nedeniyle adım adım geliştiğini dile getiren Ekpenyong, hükümetin kızların kurtarılması için yeterli çabayı göstermediği yönündeki eleştirilerin doğruyu yansıtmadığını aktardı.

Genelkurmay Başkanı Alex Badeh'in de nerede oldukları bilinen kızların güvenli şekilde kurtarılması için nihai kararın verilmediğini ifade etti.

Bu arada güvenlik toplantısında, kayıt yaptırarak güneydeki belli eyaletlere giden kuzey eyaleti sakinlerinin bu işlemlerinin güvenlik gerekçesiyle durdurulduğu bildirildi.

Nijerya'da bir süre önce kuzeyden güney eyaletlerine gelen gruplara yönelik düzenlenen operasyonda Boko Haram ile bağlantılı oldukları şüphesiyle bazı kişiler gözaltına alınmıştı.

Boko Haram örgütünün liderlerinden Ebubekir Şekau, kısa bir süre önce hapisteki militanları serbest kalana kadar, kaçırılan kız öğrencilerin bırakılmayacağını açıklamıştı.

Boko Haram militanları, 14 Nisan'da Borno eyaletinin Chibok kentinden iki yüzden fazla kız öğrenciyi kaçırmıştı. Kaçırılan kızlardan 54'ü geri dönerken, 219'unun akıbeti belirlenememişti.

Adı, yerel dilde "Batılı tarzda eğitim yasaktır" anlamına gelen Boko Haram, 160 milyonluk nüfusuyla Afrika'nın en büyük ülkesi olan Nijerya'da 2000'li yılların başından bugüne faaliyette bulunuyor. 

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.