Olimpiyatlarda dopinge sıkı takip

Pekin'de sporculardan müsabaka öncesi ve sonrasında olmak üzere toplam 4 bin 551 doping numunesi alınacak

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

PEKİN - 29'uncu Yaz Olimpiyat Oyunları'nda, sporcular özellikle doping konusunda sıkı denetimden geçiyor.

Bugüne kadarki olimpiyat oyunları içinde en yüksek sayıda doping numunesinin alınacağı oyunlar olan Pekin- 2008'de, sporculardan müsabaka öncesi 1300, müsabaka sonrası da 3 bin 251 olmak üzere toplam 4 bin 551 doping numunesi alınacak. Müsabaka öncesi 900 sporcu idrar, 400 sporcu ise hem idrar hem de kan örneği verecek. Doping numunesi alımları mükemmel koşullarda gerçekleştirilirken, sonuçlar da en geç 48 saat içinde belli oluyor. Yetkililer, final müsabakalarında ya da gerekli olan durumlarda, 24 saatte de doping analizinin tamamlanabileceğini bildiriyorlar. Böylece doping yapan sporcuların, oyunlar sona ermeden açıklanmasının mümkün olabileceği ve IOC'nin de bu konuda Çinli yetkililere övgülerde bulunduğu öğrenildi.

Damar yoluyla sıvı alımı yasak

Bu arada oyunlarda doping konusunda ciddi önleyici önlemler de alınıyor. Oyunlar sırasında sporculara damar yoluyla 100 mililitrenin üzerinde sıvı alımı yasaklandı. Bu önleme gerekçe olarak, daha önceki kimi büyük organizasyonlarda sporculara sağlıksız odalarda serum verilmesini ve kötü amaçlı kullanımları gösteren IOC, böylece doping listesinde yer almayan bitkisel serumların kullanımını da yasaklamış oldu. Kontroller sırasında damar yoluyla 100 mililitrenin üzerinde sıvı aldığı belirlenen sporcuların diskalifiye edileceği bildirildi.

Oyunlarda, 'Önce sporcu sağlığı, sonra madalya' sloganıyla hareket eden IOC Tıp Komisyonu, katılımcı ülkelerin sağlık ekibi liderleriyle toplantı üstüne toplantı yapıyor.

Olimpiyat köyündeki sağlık tesislerinde ve dışarıdaki anlaşmalı hastanelerde sporcuların sağlık sorunlarına anında ve en iyi biçimde müdahale ediliyor. Yalnızca atletizm müsabakalarında 54 doktor, 90 hemşire ve 37 fizyoterapistin yanısıra 4 ambülansın sürekli hazır tutulduğu bildirildi.