9 °C

Pakistan halkı sandık başında

Pakistan'da federal ve eyalet meclislerinin belirlenmesi için yapılan seçimlerde oy verme işlemi başladı.

Pakistan halkı sandık başında

İSLAMABAD - Yönetimin el değiştireceği ülkede 114 partinin 45 bin adayı, 342 sandalyeli federal ve 728 sandalyeli eyalet meclisine girmek için yarışıyor.

Terör saldırıları ve tehdidi nedeniyle seçimler yoğun güvenlik önlemleri altında yapılırken seçimlere katılımın öncekilere kıyasla yüksek olduğu gözleniyor.

Siyasi gözlemciler tarafından son 40 yılın en demokratik ve şeffaf seçimi olması beklenen seçimler için ülkede olağan üstü tedbirler alındı. 15 bin 600 kritik seçim noktası için 75 bin asker görevlendirilirken, istikrarlı bölgelerde güvenliği polis sağlıyor.

86 milyon seçmenin bulunduğu ülkede seçimlerin güvenliğine de önem veriliyor. Seçim hilesi ve sahte oy kullanılmasının önüne geçmek için sıkı önlemler alınırken, her seçmen oy kullanmadan önce kendi fotoğrafı ve kimlik bilgilerinin bulunduğu belgeye parmak basıyor. Oy pusulaları ve sandıklar seçim komisyonu yetkilileri tarafından sürekli kontrol ediliyor.

Uluslararası kuruluşlar ve gözlemcilerin ilgi gösterdiği seçimlerde Türkiye'nin İslamabad Büyükelçisi Babür Hızlan da gözlemci statüsünde görev yapıyor.

Öte yandan aşiretlerin kontrolünde olan Dir bölgesinde, kadın kıyafeti giyen intihar eylemcilerinin önüne geçmek için 200 bin kadının oy vermesi seçim komisyonu kararıyla yasaklandı.

Seçim bürosuna saldırı: 10 ölü

Oy verme işleminin başlamasından kısa bir süre sonra Karaçi kentinde Ulusal Halk Partisi'nin (ANP) seçim bürosuna yapılan saldırıda 10 kişi öldü.

Polis yetkilileri, ilk belirlemelere göre 10 kişinin hayatını kaybettiği patlamada, 30'dan fazla yaralının da hastahaneye kaldırıldığını bildirdi.
Peştunların haklarını savunan milliyetçi çiz
gideki ANP, Taliban örgütünün tehdit ettiği siyasi partilerin başında bulunuyordu.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap