Papa'dan 'soykırım' çıkışı!

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco, 1915 olaylarını anmak için Vatikan'da düzenlediği ayinde 20. yüzyılın ilk soykırımının Ermeni toplumuna karşı yapıldığını söyledi.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus, 1915 yılında hayatını kaybeden Ermeniler için Vatikan'da ayin düzenledi. Vatikan'ın ünlü Aziz Petrus Bazilikası'nda yapılan ve Papa'nın yönettiği ayin yaklaşık 1,5 saat sürdü.  

Genel duaya Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Dünya Ermenileri ruhani lideri ve Ermeni Apostolik Kilisesi Katolikosu II. Karekin ve Kilikya Katolikosu I. Aram da katıldı. 

20. yüzyılın ilk soykırımı

Papa, ayinin hemen başında yaptığı konuşmada, selefi Papa İkinci Jean Paul'ün Dünya Ermenileri ruhani lideri ve Ermeni Apostolik Kilisesi Katolikosu II. Karekin'nin 2001 yılında imzaladıkları ortak deklarasyonda yer alan "20. yüzyılın ilk soykırımı" ifadesine atıfta bulunarak "İnsanlık geçmiş yüzyılda üç büyük trajedi yaşadı. Bunlardan ilki, genellikle 20. yüzyılın ilk soykırımı olarak düşünülen; Suriyeli Katolik ve Ortodokslar, Asuriler, Süryaniler, Keldaniler ve Yunanlıların yanı sıra ilk Hristiyan toplumlardan olan siz Ermenilere karşı yapıldı" diye konuştu. 

Papa, diğer iki büyük trajedinin Nazizm ve Stalinizm döneminde yaşandığını belirterek "Son olarak da Kamboçya, Ruanda, Burundi ve Bosna'da kitlesel cinayetler işlendi" dedi. 

Papa, "Hala savaşların işe yaramaz bir delilik ve faydasız olduğunu öğrenemedik" ifadesini kullandı.  

Papa bu ifadeyi daha önce kullanmıştı 

Katolik aleminin 266. ruhani lideri olarak seçilmeden önce Buenos Aires Başpiskoposluğu yapan Kardinal Jose Mario Bergoglio, Mart 2013'te Papa seçilip Franciscus ismini aldıktan sonra Haziran 2013'te Ermeni heyetini kabulü sırasında bir kadının Ermeni iddialarından bahsetmesi üzerine "Evet, 20. yüzyılın ilk soykırımı" ifadesini kullanmış, Türkiye'nin tepkisi üzerine Vatikan, bunun özel bir görüşme olduğunu açıklamıştı.  

Papa Franciscus, geçen perşembe günü Ermeni din adamları heyetini kabulünde 1915 olayları için "katliam" ifadesini kullanmıştı. Bugünkü ayin kitapçığını önceki gün sitesine koyan Vatikan, kitapçığın 51. sayfasında "soykırım"dan genel bir ifade olarak söz etmişti. 

Konuşma metni önceden hazırlandı

Vatikan Basın Sözcüsü Yardımcısı Rahip Ciro Benedettini, Türk gazetecilere yaptığı açıklamada, "Papa'nın bu ifadeyi kullanacağı, bizim açımızdan önceden belliydi. Papa, selefi Papa İkinci Jean Paul'e atıfta bulundu. Konuşma metni önceden hazırlandı" diye konuştu. 

Etiketler