16 °C

Parlamentoya 4 parti giriyor

Bulgaristan'da genel seçim sonuçları açıklandı.

Parlamentoya 4 parti giriyor

SOFYA - Bulgaristan'da Merkez Seçim Komisyonu (ZİK) 12 Mayıs'ta yapılan erken genel seçimin sonuçlarını açıklayarak, parlamentoya sadece 4 siyasi partinin girdiğini bildirdi.

Verilere göre, parlamentodaki 240 sandalye, Bulgaristan'ın Avrupalı Gelişimi İçin Vatandaşlar (GERB), Bulgaristan Sosyalist Partisi'nin (BSP) lideri olduğu Bulgaristan için Koalisyon (KB), üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) ile ırkçı ve aşırı milliyetçi Ataka (Atak) arasında paylaşılacak.
Oyların dağılımı ise şöyle oldu:
"GERB, yüzde 30,503, KB, yüzde 26,614, HÖH, yüzde 11,293 ve Ataka, yüzde 49,146."
Resmi seçim sonuçlarının açıklanması, yurt dışından gelen oyların dağılımının beklenmesi yüzünden gecikmişti. ZİK, yurt dışında kullanılan oyların yüzde 49,146'sının HÖH, yüzde 20,799'unun GERB, yüzde 4,434'ünün KB ve yüzde 2,787'sinin Ataka partisine verildiğini kaydetti.
Sonuçların ardından ZİK'in parlamentodaki sandalyelerin dağılımını da açıklaması bekleniyor.
Parlamento seçimine 45 siyasi parti ve koalisyon katıldı ancak başlıca 4 siyasi gücün dışında hiç bir parti veya koalisyon yüzde 4 barajını geçemedi.
Bulgaristan'daki Türk ve Müslümanların oylarına talip olan, HÖH'dan ayrılan milletvekilleri Korman İsmailov ve Kazım Dal'ın kurduğu Hürriyet ve Şeref Halk Partisi (HŞHP), oyların sadece yüzde 1.631'ini alarak parlamento dışında kaldı.
Anayasaya göre, Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev'in hükümet kurma görevini en çok oyu alan GERB partisine vermesi öngörülüyor

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap