Pentagon'dan 'Münbiç' açıklaması

ABD Savunma Bakanlığından, Suriye'de Fırat'ın batısındaki Münbiç'in terör örgütü IŞİD'ten alınmasına yönelik operasyonların, ABD ile Türkiye arasındaki taahhütlere bağlı şekilde yürütüleceği bildirildi.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Adrian Rankine-Galloway, Suriye'nin kuzeyindeki Münbiç kasabasının terör örgütünün IŞİD'in elinden alınması ve sonrasında atılacak adımlara yönelik soruları yanıtladı.

Münbiç'teki operasyonların IŞİD'in yenilgiye uğratılmasının yanında kentin kontrolü ile yönetiminin de yerel halka bırakılması amacıyla yapıldığını açıkça belirttiklerini vurgulayan Galloway, IŞİD'in kette kalan savaşçıları ile onlarla savaşan yerel güçler göz önünde bulundurulduğunda Münbiç'te çok değişken bir durum bulunduğuna dikkati çekti. Galloway, şunları kaydetti:

"Suriye Arap Koalisyonunun, Münbiç'in IŞİD'ten kurtarılmasına dönük uzun ve zorlu bir savaşın sonuna yaklaştığını düşünüyoruz. Güçlerin son konuşlandırılması Suriye Arap Koalisyonu ve Suriye Demokratik Güçleri'nin komutasında yapılıyor. Herhangi bir takvime dair spekülasyonda bulunmayacağız."

ABD'nin, Türkiye'nin IŞİD'e karşı savaştaki ortaklığından memnuniyet duyduğunu ifade eden Galloway, "Bu operasyonların iki ülke arasında verilen sözlerle uyumlu bir şekilde yürütüleceğini açıkça taahhüt ettik. Ankara'yla bu ve diğer konularla alakalı da sürekli iletişim halinde olmaya devam ediyoruz." ifadesini kullandı.

Carter Türkiye'ye teşekkür etti

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Suriye'de Münbiç'in temizlenmesine yönelik operasyona katılan güçleri tebrik etti ve Türkiye'ye operasyonlara destek verdiği için şükranlarını bildirdi.

"Münbiç halkı, Münbiç Askeri Konseyi, Suriye Arap Koalisyonu ve Suriye Demokratik Güçlerini IŞİD'in nefret dolu yönetiminden kurtarılmasındaki başarılarından dolayı tebrik ederim." ifadesini kullanan Carter, uluslararası koalisyonun destek verdiği operasyonun başarısının IŞİD karşıtı mücadelede önemli bir dönüm noktası teşkil ettiğini belirtti.

Washington yönetimi, PYD'nin bazı yerel Arap unsurlarla Fırat nehrinin batısında operasyonlara katılması gerektiğinde ısrarcı olmuştu. Örgütün Suriye'de uygulamaya koymak istediği planlar konusunda Washington'u uzun süredir uyaran Ankara ise müttefiklik ilişkileri çerçevesinde Türkiye'nin ulusal güvenliğini tehlikeye atan adımlardan kaçınılması gerektiğini vurgulamıştı.

ABD yönetimi, Fırat'ın batısındaki Münbiç'in IŞİD'ten alınmasının ardından operasyonlara katılan PYD'nin ilçeyi terk edeceğine dair Türkiye'ye güvence vermişti.

Çavuşoğlu ABD'yi uyarmıştı

Münbiç'in IŞİD'ten alınması sonrası Türkiye'nin beklentisinin sorulması üzerine Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bu konuda bizzat ABD Lideri Barack Obama’nın operasyon bira oradaki demokratik güçlerin içinde bulunan PYD’lilerin terk ettikten sonra Fırat’ın doğusuna geçeceğine yönelik sözü olduğunu hatırlatmış, "Şimdi ABD'nin bu sözünü tutması gerekiyor. Beklentimiz de budur. Bu konudaki temaslarımızı sürdürüyoruz.” demişti.