20 °C

Petrol devinde üst düzey istifa!

Çinli petrol devi CNPC'de soruşturma altındaki üst düzey yetkili istifa etti

Petrol devinde üst düzey istifa!

Çin Ulusal Petrol Şirketi'nde (CNPC) hakkında soruşturma açılan üst düzey yetkili Liao Yongyüen'in istifa ettiği bildirildi. 

Çin Komünist Partisi'nin resmi yayın organlarından Global Times gazetesinin haberine göre, devlete ait PetroChina'nın ana şirketi CNPC, şirkette yönetim kurulu başkan yardımcılığının yanı sıra genel müdürlük görevini yürüten üst düzey yetkili Liao Yongyüen'in hakkında açılan disiplin soruşturmasının ardından tüm görevlerinden istifa ettiğini açıkladı. 

CNPC'nin eski üst düzey yöneticilerinden Vang Yong ile başlayan yolsuzluk soruşturmasının ardından aynı şirkette üst düzey yöneticilik görevinde bulunan eski politbüro daimi üyesi Cou Yongkang ve CNPC'den sonra Kamu Varlıkları Denetim ve Yönetim Komisyonu Başkanlığı görevine atanan Ciang Ciemin ile birlikte Liao Yongyüen'in, CNPC şirketi yönetiminde bulunmuş Çin Komünist Partisi (ÇKP) üyesi dördüncü kişi olduğu ifade edildi. 

CNPC yönetiminde üst düzey yöneticilikte bulunan ve ÇKP üyeliği olan grubun dokuz kişiden oluştuğu belirtilirken, Çinli analistler tarafından, Liao Yongyüen'in soruşturmasını takiben yakın zamanda devlete ait bir çok şirketteki üst düzey yetkiliye de soruşturma açılabileceği yorumları yapıldı. 

Analistler ayrıca, Cou Yongkang ve Ciang Ciemin soruşturmalarını örnek göstererek CNPC'deki yolsuzlukların devlete ait diğer şirketlerdeki yolsuzluklardan farklı olarak üst düzey yetkililer ve işadamları arasında olduğunu kaydetti. 

Diğer yandan CNPC'de, 2013 Mart ayından bu yana şirkette çalışmış veya şirketle bağlantısı olan en az 46 kişinin soruşturma altına alındığı kaydedilirken 30 yıldır CNPC'de çalışan Liao, geçen yıl mayıs ayında bulunduğu göreve atandığı ifade edildi. 

CNPC, 2014'ün eylül ayında açıklanan ülkenin en büyük 500 şirketi listesinde devlete ait petrol şirketi Sinopec'in ardından ikinci sırada yer almıştı. 

  

  

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap