11 °C

Petrol platformunda facia: 32 ölü

Azerbaycan enerji şirketi SOCAR’a ait Hazar Denizi’nde bir petrol platformunda çıkan yangında 32 kişi hayatını kaybetti.

Petrol platformunda facia: 32 ölü

SOCAR’dan yapılan açıklamaya göre 42 işçi dün akşam saatlerinden çıkan yangından sağ olarak kurtarıldı. Bölgeye giden kurtarma ekipleri yangını söndürmek için çalışma başlattı.

84 kişinin bulunduğu petrol platformunda söndürme çalışmaları devam ediyor.

Petrol platformunda çıkan yangının doğal gaz boru hattının zarar görmesi sonucu meydana geldiği belirtiliyor.

SOCAR’ın petrol üretiminin yüzde 60’ı bu platform üzerinden geçiyor. 2014’te aynı şirkete ait tesislerde 14 işçi hayatını kaybetmişti. Şirketten yapılan açıklamaya göre boru hattına zarar veren kaza, şiddetli fırtınadan dolayı meydana geldi.

Hazar Denizi’ndeki petrol platformunda kurtarma çalışmaları sürüyor

Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR), Başsavcılık ve Olağanüstü Haller Bakanlığı Hazar Denizi’nde çıkan yangınla ilgili ortak açıklama yayımladı. Açıklamada, kasırganın oluşturduğu dalgaların 10. platforma ait yüksek basınçlı su altı gaz hattını tahrip ettiği ve yangın çıktığı belirtildi. Yangının hemen ardından platforma bağlı tüm petrol ve doğalgaz borularının kapatıldığı, buradaki 28 petrol ve doğalgaz kuyusunun faaliyetinin durdurulduğu kaydedildi. Yangının sistemde ve borularda kalan gaz nedeniyle devam ettiği, alevlerin platformdaki petrol ve doğalgaz kuyularına geçmiş olabileceğinin ihtimal edildiği ifade edildi.

Dalgalar 10 metreye ulaştı

Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi’nden yapılan açıklamada şöyle denildi: "Talimata göre çalışanlar platformdaki iki bota binerek aşağı sarkıtıldı. Botlar denize yaklaşık 10 metre mesafeye kadar indirildi. Kazadan 15-25 dakika sonra bölgede nöbet tutan yangın söndüren gemiler olay yerine gelerek çalışmalara başladı. Fakat dalgaların 10 metreye ulaşması nedeniyle gemiler platforma yanaşamadı. Bu nedenle botların suya indirilmesi ve gemiler tarafından alınması mümkün olmadı.”

Kurtarma çalışmaları hava şartları nedeniyle güçlükle sürdürüldü

“Yaklaşık 22.45'te güçlü rüzgarın etkisiyle botlardan birinin halatı koptu ve içindeki kurtarma personeli denize düştü. Bu esnada 3 kişiyi kurtarıldı fakat 1 kişinin ise cesedine ulaşıldı. Karanlık ve kasırga nedeniyle diğer bottaki çalışanların kurtarılması ertesi güne bırakıldı. 5 Aralık'ta olumsuz hava şartlarına rağmen kurtarma çalışması yeniden başladı. Sabah erken saatlerde 32 kişi daha kurtarıldı. Arama kurtarma çalışmalarının gemi ve helikopterlerle devam ettirildiği, platformdan 50 kilometre güneyde içi boş bir bot tespit edildi”

Olayla ilgili soruşturma başlatıldı

Olayla ilgili soruşturma başlatılırken, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev yangının nedeninin araştırılması için Başbakan Artur Rasizade başkanlığında bir komisyon kurulması talimatını verdi. Henüz ölü sayısı ve kayıplar hakkında devlet kanadından resmi bir açıklama yapılmadı.

Kaynak: DHA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.