7 °C

Putin Türkiye yaptırımlarını imzaladı

Rusya Devlet Başkanı Putin, savaş uçağının düşürülmesi gerekçesiyle Türkiye'ye yönelik ekonomik tedbirlerin uygulanması kararını imzaladı.

Putin Türkiye yaptırımlarını imzaladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Rusya'nın ulusal güvenliğinin sağlanması için ve Türkiye'ye uygulanacak özel ekonomik önlemlerin uygulanmasına ilişkin kararnameyi imzaladı. Kararname onaylandı ve 28 Kasım'da yürürlüğe girdi. 

Kremlinden yapılan açıklamaya göre kararnamede şu maddeler yer aldı:

1. Türkiye Cumhuriyeti'nde üretilen çeşitli gıda ürünlerinin Rusya'ya girişini ön gören dış ekonomik operasyonlarının yasaklanması ve kısıtlanması. 

2. Türkiye Cumhuriyeti'ne ait kuruluşların Rusya Federasyonu topraklarında çeşitli faaliyetleri uygulamasına yasak veya kısıtlama

3. Rusya Hükümeti tarafından belirlenen liste dışında bulunmayan İş verenlere 1 Ocak 2016'dan itibaren Türk vatandaşlarını işe alma yasağı

4. 1 Ocak 2016'dan itibaren pasaport sahibi Türk vatandaşlarının Rusya'ya vizesiz girişi durdurulacak. Bu önlemlerin Rusya Federasyonu'nda geçici oturma iznine sahip ve Rusya'ya diplomatik temsilcilik ve konsolosluk kuruluşlarına gönderilen Türk vatandaşlarını etkilemediğinin altı çizildi. 

Rusya Dışişleri Bakanlığı'na Türkiye Cumhuriyeti'ne bu konu hakkında bildiri göndermesi talimatı verildi. 

5. Tur operatörlerinin Rus vatandaşlarına Türkiye'ye tur paketi satışı yapmalarının yasaklanması.

6. Rus deniz limanlarında illegal gemilerin bulunmasını önlemek için deniz limanlarındaki kontrollerinde sıklaştırılması talimatı

Bu kararname bunun resmi olarak ilan edilmesinin ardından yürürlüğe giriyor ve özel ekonomik önlemler iptal edilinceye kadar devam edecek.

Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği'nden Rus makamlarına çağrı

Öte yandan Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği, Türk vatandaşlarına yönelik baskılara son verilmesi çağrısında bulundu.

Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği, Rus makamlarından bu ülkede yaşayan Türk vatandaşlarına yönelik baskılara son verilmesi çağrısında bulundu. 

Büyükelçilikten yapılan açıklamada, son günlerde Rusya'nın farklı bölgelerinde yaşayan işadamı, işçi ve öğrenci gibi farklı kesimlere mensup Türk vatandaşlarından, "Rus resmi makamlarının kendilerine baskı uyguladığı" yönünde şikayetler geldiği belirtilerek, bunlara son verilmesi talep edildi.

Açıklamada, "Büyükelçilik, ilgili vatandaşlarımızla temas kurarak gerekli bilgiyi aldıktan sonra Rusya Dışişleri Bakanlığı ve ilgili resmi birimlerle görüşerek, şikayet konularıyla ilgili açıklama beklediğimizi ifade ederek, baskılara son verilmesini talep etmektedir" denildi. (AA-DHA)

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.