7 °C

PYD'ye Rusya desteği

Rusya, Azez'i ele geçirmeyi hedefleyen PKK'nın Suriye'deki uzantısı Demokratik Birlik Partisi'ne (PYD) hava desteği sağlıyor.

PYD'ye Rusya desteği

PYD, bölgedeki muhaliflere karadan saldırırken, Rusya ilçede insani yardım için kullanılan yolu bugün de havadan vurdu. Azez'de muhaliflerin cephe hatları da iki gündür Rus-PYD saldırılarının hedefinde.

Azez'deki kaynaklardan alınan bilgiye göre, Rus ordusuna ait savaş uçakları Azez ilçesinde bulunan Bab el Selame sınır kapısına giden ve insan yardım için kullanılan yola üç hava saldırısı düzenledi.

Rus uçaklarının Halep'in kuzeyinde PYD güçleri ile muhalifler arasındaki cephe hatlarına da saldırdığını belirten kaynaklar, Rusya'nın dün Halep'in kuzeyinde Deyr Cemal beldesi çevresinde muhaliflerin cephe hattına saldırarak ilerlemelerini durdurmaya çalıştığı ifade etti. 

Rus savaş uçakları önceki gün de aynı yolda tırları hedef almış, saldırıda 7 kişi ölmüş, 10 kişi de yaralanmış, 20 tır yanarak kullanılmaz hale gelmişti. 

PYD'ye Rus şemsiyesi

Afrin'in doğusunda, Halep'in kuzeyinde bulunan ve muhaliflerin kontrolündeki Meryemeyn, Malikiye ve Ziyara beldeleri son iki gündür havadan Rus savaş uçaklarının, karadan ise PYD’nin askeri gücü YPG'nin ve Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) katıldıklarını ilan eden çeşitli grupların saldırısına maruz kalıyor. 

Geçen hafta, Rus savaş uçakları Deyr Cemal ve Meryemeyn’de muhalifleri bombalayarak YPG ve SDG’nin karadan ilerlemesi için koridor açmaya çalışmıştı. 

Rusya, Meryemen’de 3, Deyr Cemal 5 hava saldırısı gerçekleştirirken, eş zamanlı olarak saldıran YPG ve SDG de Azez’e yakın Minag hava üssüne ve Malikiye ilçesine saldırmış, ancak saldırıları muhalifler tarafından püskürtülmüştü. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.