22 °C

"Balkon konuşması" yapacak

Assange'ın Londra'da "balkon konuşması" yapması bekleniyor.

"Balkon konuşması" yapacak

 

LONDRA  - Wikileaks'n kurucusu Julian Assange'ın, 6 aydır bulunduğu Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'nin balkonundan bugün konuşma yapması bekleniyor.
 
Assange'ın konuşmasını çok sayıda destekçisinin dinlemesi ve Londra polisinin konuşma sırasında yoğun güvenlik önlemleri alması öngörülüyor. Ağustos ayında da büyükelçilik binasının balkonundan bir konuşma yapan Assange, neden olduğu diplomatik çıkmaza son verilmesi çağrısında bulunmuştu.
 
Ekvador Büyükelçiliği'nde kalmaya devam etmesi halinde sağlık sorunlarıyla karşılaşmasından endişe edilen 41 yaşındaki Assange, geçen ay yaptığı açıklamada, Wikileaks internet sitesine yapılan bağışların engellendiğini ve sitenin gelirlerinde yüzde 95'lik bir kayıp olduğunu söylemişti. Assange, Wikileaks'in zararına Amerikalı sağ kanat siyasetçilerin neden olduğunu savunmuştu.
 
Assange'ın büyükelçilik binasından çıkması halinde şartlı tahliye koşullarını ihlal ettiği için tutuklanması ve ardından İsveç'e iade edilmesi bekleniyor. İngiltere ile Ekvador arasında diplomatik tartışmaya neden olan Assange için, Londra'nın lüks semtlerinden Knightsbridge'de bulunan Ekvador Büyükelçiliği binası önünde polis 24 saat nöbet tutuyor.
 
Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'ne 19 Haziran'da sığınan Assange'ın bu ülkeye siyasi iltica talebi kabul edilmişti.
 
İngiltere'deki yasal süreçte Julian Assange'ın, tecavüzle suçlandığı İsveç'e iadesine karar verilmişti. Hakkındaki taciz ve tecavüz iddialarının siyasi olduğunu savunan Assange, ABD'ye gönderilme endişesiyle İsveç'e iade edilmek istemiyor. Julian Assange, İngiliz hükümetinin Ekvador'a gitmesine izin vermesini ya da İsveç'in bu ülkeye iade edilirse ABD'ye gönderilmeyeceği garantisi vermesini istiyor.
 
Assange'ın kurucusu olduğu Wikileaks, ABD Dışişleri Bakanlığı yazışmalarının da aralarında bulunduğu birçok belgeyi ele geçirerek, sitesinde yayınlamış, birçok ülkede tartışmalara neden olmuştu.
 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap