4 °C

"İşsizlik oranı yüksek"

ABD Merkez Bankası (Fed) başkan yardımcısı adayı Stanley Fischer, Fed'in genişlemeci para politikasını savunurken büyük bankaların ve finansal sistemin daha iyi düzenlenmesi gerektiğini belirtti.

"İşsizlik oranı yüksek"

WASHINGTON - Fed Başkanı Janet Yellen tarafından Fed başkan yardımcılığına aday gösterilen Stanley Fischer (70), Senato Bankacılık Komitesinde para politikası ve ekonominin genel durumuyla ilgili görüşlerini anlatıp senatörlerin sorularını yanıtladı. 

İşsizlik oranının yüzde 6,7 düzeyinde bulunmasını "yüksek" olarak değerlendiren Fischer, Fed'in iki görevi olan tam istihdama ulaşılması ve fiyat istikrarının sağlanması hedeflerinin ancak genişlemeci para politikasıyla elde edilebileceğini belirtti. Tahvil alımlarının düşürülmesiyle parasal genişlemenin kontrollü ve dikkatli bir şekilde azaltılmakta olduğunun altını çizen Fischer, piyasa tepkileri de göz önünde bulundurularak çıkış hızının ayarlanabileceğini ifade etti. 

Fed'in bankaları ve piyasaları düzenleme görevinin de en az para politikası oluşturmak kadar önemli bir sorumluluk olduğunu kaydeden Fischer, bu görevlerin birbirini tamamlar nitelikte olduğuna dikkati çekti. Sistemik açıdan önemli bankaların verdiği "batamayacak kadar büyük" algılamasının, bu kuruluşların her zaman hükümetler tarafından destekleneceği şeklinde bir yanılgı yarattığını belirten Fischer, gerek düzenlemeler ve gerekse geliştirilecek düzenli likidasyon uygulamalarıyla bu yanılgıya son verilmesi gerektiğini söyledi. 

Fed başkan yardımcılığı görevinin kongre tarafından onaylanması beklenen Fischer, bazı ekonomistler ve merkez bankası yöneticileri tarafından ABD Başkanı Obama'ya geçen yaz bu kurumun başkanlığı için önerilmişti. 

Kriz yönetimi konusunda önemli deneyimi olan Fischer,  Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde (MIT) öğretim üyeliği yaptığı dönemde, eski Fed başkanı Ben Bernanke ve görevdeki Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin de hocalığını yapmıştı. New York'da yaşayan ve hem ABD hem de İsrail vatandaşı olan Fischer, geçen yılın ortasında İsrail Merkez Bankası başkanlığı görevinden ayrılmıştı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.