18 °C

"Rumlar planı kabul etseydi, Türk askeri çekilirdi"

Euronews televizyon kanalına konuşan Gül, "Bütün dünyanın, Türkiye'nin Kıbrıs'ta çözüme karşı olmadığını bildiğini" söyledi

"Rumlar planı kabul etseydi, Türk askeri çekilirdi"

 

 

PARİS - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Kıbrıs'ta, Rumlar Annan planını kabul etseydi, Türk askerleri adadan şimdi çekilmiş olacaktı" dedi.

Euronews televizyon kanalına konuşan Gül, Anadolu'dan Kıbrıs'a yönelik göç bulunmadığını vurguladı.

Euronews tarafından özetlenerek internet üzerinden dağıtılan mülakata göre Cumhurbaşkanı Gül, "AB de dahil olmak üzere bütün dünyanın, Türkiye'nin Kıbrıs'ta çözüme karşı olmadığını bildiğini" söyledi.

Kuzey Irak ile ilgili soruları yanıtlayan Gül, Irak'ın kuzeyindeki yönetiminin şu ana kadar terör örgütüyle etkili bir şekilde mücadele etmediği, ancak son zamanlarda sürdürülen temaslar sonucunda bölgesel yönetimin de bölücü terör örgütünün kendilerine zarar verdiğini anladığını ifade etti.

Silahı bırakmayan teröristlere karşı Türkiye'nin sonuna kadar savaşmaya devam edeceğini kaydeden Gül, bununla birlikte aldatılmış ve farkında olmadan teröre bulaşmış kişilerin kurtarılmasına da çaba gösterileceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Gül, PKK ile Hamas'ın karşılaştırılmasıyla ilgili bir soru üzerine, PKK ile Hamas ve Filistin sorunun birbirine karıştırılmasının yanlışlık olacağını ifade etti.

Gül, Filistin'de farklı gruplar bulunduğunu ve bunlardan bazılarının, topraklarını ve ülkelerini korumak için mücadele verdiğini, terörist faaliyetler ve intihar saldırıları yapanları da kınadığını söyledi. Filistin'in işgal altında bulduğunu belirten Gül, BM'nin de Filistin'i işgal altında olarak değerlendirdiğine dikkat çekti.

Gül, "İsrail'in Gazze'de yaptıklarını unutmayın: 1300 ile 1800 arasında insan öldü. Bu kabul edilemez" diye konuştu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap