4 °C

Rusya bu cezaya isyan etti

Rusya Spor Bakanı Mutko, Uluslararası Halter Federasyonu'nun aralarında dünya şampiyonu Aleksei Lovchev'in de bulunduğu 4 sporcuya, doping yaptığı gerekçesiyle geçici men cezası vermesine isyan etti.

Rusya bu cezaya isyan etti

Çok fazla sayıda sporcusu dopingli çıktığı için uluslararası atletizm yarışmalarından men edilen Rusya'ya bir darbe daha geldi. Uluslararası Halter Federasyonu, geçen ay dünya şampiyonu Aleksei Lovchev'in de aralarında bulunduğu 4 sporcuya, doping yaptığı gerekçesiyle geçici men cezası verdi. Rusya Spor Bakanı Vital Mutko ise karara çok sert tepki gösterdi.

Uluslararası Halter Federasyonu (IWF), aralarında dünya şampiyonu Rus Aleksei Lovchev'in de yer aldığı 17 sporcuya, doping gerekçesiyle geçici men cezası verdi.

s-009.jpg

Federasyondan yapılan açıklamada, geçen ay ABD'nin ev sahipliği yaptığı Teksas eyaletinin Houston kentinde düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası'nda, erkekler +105 kiloda dünya rekoru kırarak altın madalyaya uzanan Rus Aleksei Lovchev'in (üstte) doping testinde yasaklı "ipamorelin" maddesine rastlandığı belirtildi.

o.jpg

Rusya'dan Olga Zubova (üstte), Aleksei Kosov ve Olga Afanaseva, Kuzey Kore'den Kim Kwang-song ve Ryo Un-hui, Moldova'dan Artiom Pipa ve Iurie Bulat, Kazakistan'dan Yermek Omitray, Zhassulan Kydyrbayev ve Almas Uteshov, Yunanistan'dan Eftychia Ananiadou, Belarus'tan Aleksandr Venskel, Nastassia Novikava, Axerbaycan'dan Firudin Guliyev, Intiqam Zairov ve Dadash Dabashbayli'nin de dopingli madde kullandığının tespit edildiği, bu nedenle haltercilere geçici olarak spordan men cezası verildiği ifade edildi.

BAKAN MUTKO: SPORCULARIMIZIN ARKASINDAYIZ

Öte yandan, basın toplantısı düzenleyen Rusya Spor Bakanı Vitali Mutko, Lovchev'in doping kullanmadığına inandığını ve sporcularına desteklerinin devam edeceğini söyledi.

IWF, doping gerekçesiyle aralarında olimpiyatlarda altın madalya kazanan Kuzey Koreli Kim Un Guk'un da yer aldığı 3 halterciyi geçen hafta spordan geçici olarak men etmişti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.