7 °C

Rusya: Kiev yönetiminden yanıt bekliyoruz

Rusya Enerji Bakanı Novak, "AB ve Ukrayna ile imzalayacağımız protokol metni hazır. Öneriler şu an Kiev yönetimi tarafından inceleniyor, onların yanıtını bekliyoruz" dedi

Rusya: Kiev yönetiminden yanıt bekliyoruz

MOSKOVA - Rusya Federasyonu Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Ukrayna'ya doğalgaz akışının yeniden sağlanması için Ukrayna, Rusya ve Avrupa Birliği (AB) arasında imzalanacak protokol metninin hazır olduğunu ve belgenin Ukraynalı yetkililer tarafından incelenmekte olduğunu bildirdi.

Novak, Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev ile yaptığı görüşmede, Ukrayna ve AB ile yürütülen doğalgaz görüşmeleri konusunda bilgi vererek, "AB ve Ukrayna ile imzalayacağımız protokol metni hazır. Avrupa Komisyonu ile ortak hazırladığımız öneriler şu an Kiev yönetimi tarafından inceleniyor, onların yanıtını bekliyoruz" dedi. 

Ukrayna, Rusya ve ABF arasında 26 Eylül'de yapılan görüşmede, Kiev yönetiminin borcunun bir kısmı olan 3,1 milyar doları ödemesi konusunda anlaşmıştı. Bu paranın 2 milyarının doğalgaz akışının sağlanmasından önce, 1,1 milyarının ise yıl sonuna kadar ödenmesi kararlaştırılmıştı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.