13 °C

Rusya piyasalarına OPEC darbesi

OPEC'in petrol üretimini kısmama kararının ardından Rusya'da RTS Endeksi yaklaşık 5,5 yılın en düşüğüne gerilerken, dolar/ruble paritesi tarihinin en yüksek seviyesini gördü

Rusya piyasalarına OPEC darbesi

Petrol İhraç eden ülkeler Örgütü'nün (OPEC) dün petrol üretiminde kısıntıya gitmeme kararının ardından Rusya borsasında sert düşüş yaşandı. 

Ekonomisinin önemli bir kısmı enerji gelirlerinden oluşan Rusya'da, OPEC'in üretim kotasını günlük 30 milyon varilde tutma kararının ardından düşüşü ivme kazanan petrol fiyatları, ülkenin hisse senedi piyasalarında da satışları beraberinde getirdi. Ukrayna krizi sonrası ABD ve Batılı ülkelerin yaptırımlarıyla karşı karşıya kalan Rusya'da, petrol fiyatlarındaki bu sert düşüş ülke ekonomisine yönelik endişeleri de artırdı. 

Rus borsası tepetaklak

Kararla birlikte Rusya'da RTS Endeksi, özellikle enerji şirketi hisselerinde görülen satışlarla analistlerin destek olarak nitelendirdikleri 1000 puanın altına indi ve 23 Temmuz 2009'dan bu yana en düşük seviye olan 965,72'yi gördü. Dün güne 1.024,82 puandan başlayan endeksteki kayıplar böylece iki günde yüzde 5,8'e ulaştı. RTS Endeksi şu dakikalarda ise düne göre yüzde 3,3'lük gerilemeyle 973,42 puanda bulunuyor. 

Aynı şekilde Rusya'nın yerel para birimi ruble de dolar karşısında değer kaybetti. Dolar/ruble paritesi dün karar öncesi bulunduğu 47,4 seviyelerinden yükselişe geçerek 49,3'ü görürken, bugün de yukarı yönlü hareketini sürdürdü ve tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı. Dolar/ruble paritesi şu dakikalarda yüzde 0,9 yükselişle 49,54 seviyelerinden işlem görüyor. 

Türkiye'de durum tam tersi  

Enerji ithalatına bağımlı Türkiye hisse senedi piyasalarında ise petrol fiyatlarındaki düşüşün enflasyon ve cari açık üzerindeki pozitif etkisi nedeniyle Rusya ve Venezuela gibi ülkelerin aksine yukarı yönlü hareket izleniyor. 

Borsa İstanbul 100 Endeksi dün 84.688,52 puanla yaklaşık 1,5 yılın en yüksek seviyesinden kapanış gerçekleştirmişti. Bugün de alış ağırlıklı seyrini sürdüren BIST 100 Endeksi ilk seansı yüzde 0,9 artışla 85.479,04 puandan tamamladı. Dolar/TL paritesi ise kararla birlikte dün 2,20 seviyelerine kadar geriledikten sonra şu dakikalarda 2,21 seviyelerinde hareket ediyor. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.