7 °C

Rusya, Türk bankalara yaptırım uygulamayacak

Rusya'da faaliyet gösteren Türk bankalarına yaptırım uygulanmayacağı bankalara bildirildi.

Rusya, Türk bankalara yaptırım uygulamayacak

Türkiye'nin Suriye sınırında bir Rus uçağını düşürmesinin ardından iki ülke arasında artan gerilime Moskova, pek çok alanda ekonomik yaptırım getirerek karşılık verirken; Rusya'da faaliyet gösteren Türk bankalarına yönelik bir yaptırım uygulamayacağı bankalara bildirildi.

Türkiye'nin 24 Kasım'da Suriye sınırında hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle bir Rus savaş uçağını düşürmesinin ardından Moskova bir dizi ekonomik yaptırım kararı almıştı. Bu yaptırımlar arasında Türkiye'den bazı tarım ürünlerinin ithalatını 1 Ocak'tan geçerli olacak şekilde yasaklanması, Türkiye'ye paket tur satışlarına son verilmesi, Rusya'dan Türkiye'ye charter uçuşlarının durdurulması ve Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesinin durdurulması yer alıyor.

              
Moskova, finans sektörüne dönük olarak bir yaptırım kararı açıklamamıştı. Rusya'da faaliyet gösteren bankalar arasında çok sayıda büyük Türk bankasının iştiraki bulunuyor.
              
Bunların arasında pazarda CJSC İşbank adıyla faaliyet gösteren İş Bankası ve iştiraki Ziraat Bank Moscow ile faaliyet gösteren Ziraat Bankası da yer alıyor.
              
Garanti Bankası bağlı ortaklığı Garanti Bank Moscow, Yapı Kredi ise Yapı Kredi Bank Moscow ile Rusya pazarında faaliyet gösteren bankalar arasında.
              
Denizbank'ı 2012 yılında alan Sberbank ise Türkiye pazarında faaliyet gösteren tek Rus bankası konumunda. 

 

Kaynak: Reuters

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.