14 °C

Rusya ve Çin, BMGK'daki Venezuela toplantısını boykot etti

ABD'nin talebi üzerine düzenlenen 'Venezuela' gündemli BMGK toplantısına Rusya ve Çin'in yanı sıra Mısır ve Bolivya temsilcileri katılmadı.

Rusya ve Çin, BMGK'daki Venezuela toplantısını boykot etti

ABD'nin "Venezuela'daki siyasi ve ekonomik krize uluslararası toplumun dikkatini çekmek" için talep ettiği Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) toplantısı, Rusya ve Çin tarafından boykot edildi.

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, toplantıyı "Venezuela'daki siyasi ve ekonomik krize uluslararası toplumun dikkatini çekmek" amacıyla talep ettiklerini belirterek, Venezuela'yı "narko-devlet" olarak nitelendirdi. Haley, Venezuela'daki krizin uluslararası barış ve güvenliğe doğrudan tehdit oluşturduğunu söyledi.

Rusya ve Çin ile konseyin geçici üyeleri Mısır ve Bolivya'nın BM daimi temsilcileri ise toplantıya katılmayıp BMGK'nın dışında açıklama yaptı.

BMGK'daki toplantıya katılmayı reddeden Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, "Venezuela'nın içişlerine müdahale etmek istemediklerini, BMGK'nın da buna karışmaması ve Venezuela'nın ülkedeki sorunları dış müdahale olmadan barışçıl bir şekilde çözmesi gerektiğini belirtti.

Venezuela temsilcisi ABD'yi suçladı

Venezuela'nın BM Daimi Temsilcisi Rafael Ramirez, ABD'yi "düşmanca bir tavırla ülkesine müdahale etmeye çalışmakla" suçladı.

ABD, Venezuela'da "demokratik seçim sürecini baltaladıkları, medyaya sansür uyguladıkları ve yolsuzluğa karıştıkları" gerekçesiyle 10 kamu yetkilisini yaptırım listesine eklemişti.

Avrupa Birliği de Venezuela'ya silah ambargosu, seyahat yasağı ile mal varlıklarının dondurulmasını içeren kısıtlayıcı tedbirler uygulama kararı almıştı.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.