23 °C

Saakaşvili'nin mal varlığına haciz konuldu

Eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Saakaşvili'nin banka hesapları ile mal varlığına yönelik haciz kararı alındığı bildirildi

Saakaşvili'nin mal varlığına haciz konuldu

TİFLİS - Gürcistan Başsavcılığından yapılan açıklamada, birçok suçtan yargılanan ve hakkında gıyabi tutuklama kararı bulunan Gürcistan'ın eski Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'nin banka hesapları ile mal varlığına el konulması için mahkeme kararı bulunduğu bildirildi. 

Saakaşvili'nin 5 milyon dolarlık yolsuzluk yaptığı suçlamasıyla yargılandığı hatırlatılan açıklamada, ülkedeki mal varlığını satabileceği ihtimali göz önünde bulundurularak böyle bir kararın alındığı kaydedildi. 

Saakaşvili'nin büyükannesinin, annesinin ve eşinin de ülkede bulunan mal varlığına aynı nedenlerle el konulduğu, ayrıca eski cumhurbaşkanıyla ilgili uluslararası arama kararı çıkartılması için hazırlıkların yapıldığı belirtildi.

Hakında daha önce de gıyabi tutuklama kararı çıkartılan Saakaşvili, 2007'de muhaliflerin mitingini dağıtmak, İmedi televizyon kanalının kurucusu Badri Patarkaçişvili'nin mal varlığına el koymak, yolsuzluk ve görevi kötüye kullanmakla suçlanıyor.

Mihail Saakaşvili, 2013'nın Kasım ayında, yeni Cumhurbaşkanı Georgi Margvelaşvili'nin yemin töreninin ardından Gürcistan'ı terk etmişti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap