10 °C

S&P, Rusya'da yüzde 1,2 büyüme bekliyor

S&P, Rusya'nın büyümesinin bu yıl yüzde 1,2'ye gerileyebileceğine dikkat çekti.

S&P, Rusya'da yüzde 1,2 büyüme bekliyor

LONDRA - S&P, Avrupa ve ABD'nin Rusya'ya uygulayacağı yaptırımların ticaret ve finans sektörüne yıkıcı etkilerinin olmasının beklenmediğini belirterek, Rusya'nın büyümesinin bu yıl yüzde 1,2'ye gerileyebileceğine dikkat çekti.

S&P, "Rusya-Ukrayna: Yayılan bir kriz" başlıklı raporunda, Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilim ve bunun yansımalarının uluslararası belirsizlik yarattığı belirtildi.

Raporda, "Temel senaryomuza göre Rusya'nın bu yıl itibariyle ekonomik büyümesinin yüzde 1,2'ye doğru yavaşlamasını, 2015 yılında ise yeniden hızlanarak yüzde 2,2'ye doğru hız kazanacağını öngörüyoruz. Rublenin şu anki seviyesinde stabil olmasını, sermaye çıkışının daha makul oranlara gerilemesini, enflasyon baskısının kademeli olarak yatışmasını bekliyoruz" ifadelerine yer verildi.

Öte yandan daha kötümser bir senaryo olarak algılanabilecek "alt senaryoya" göreyse S&P Rusya'dan sermaye çıkışlarının hızlanması, ekonomik ve finansal sektörlerin üzerinde daha yoğun gerilimin hissedilmesi halinde rublenin ABD doları karşısında yüzde 10 değer kaybı daha yaşayabileceğini, bu senaryonun gerçekleşmesi halinde de Rusya'nın ekonomik büyümesinin bu yıl yüzde 0,6'ya kadar gerileyebileceği belirtildi.

Batı'nın Ukrayna merkezli gelişmeler sonrasında Rusya için ağırlaştırmayı planladığı yaptırımlara da değinilen raporda,"AB ve ABD'nin Rusya'da yeni yaptırımlar uygulama olasılığına karşın, beklentimiz yaptırımların geniş ticari ilişkileri ve Rusya'nın finansal sistemini kapsayacak kadar ağır olmayacağı yönünde" denildi.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.